نخستین پایگاه خبری شعر و تـرانه ایـران

1395/10/4 موسیقی کدخبر: 1111 خبرنگار: نظر: 0 چاپ

محمد صمیمی: اجزای ناپاک را وارد جریان موسیقی آئینی نکنیم   

محمد صمیمی: اجزای ناپاک را وارد جریان موسیقی آئینی نکنیم  

محمد صمیمی: ما نباید اجزای ناپاک را وارد موسیقی آئینی کنیم و شنوندگان خود را فریب دهیم چراکه اثر وضعی آن روی مخاطب بسیار مخرب است.

  محمد صمیمی: ما نباید اجزای ناپاک را وارد موسیقی آئینی کنیم و شنوندگان خود را فریب دهیم چراکه اثر وضعی آن روی مخاطب بسیار مخرب است.

محمد صمیمی در اولین جلسه از حلقه شعر و تصیف آئینی «ریّان»که در  باشگاه خبرنگاران تسنیم برگزار شد با بیان این سوال که چرا لازم است دور هم جمع شده و شعر بخوانیم گفت: تمامی حرکت‌هایی که انسان در عالم انجام می‌دهد در پاسخ به سه سوال است چیستی، چرایی، چگونگی؟ چیستی دربرگیرنده ماهیت، شناخت و ادارک؛ چرایی در حوزه تحلیل و ادارک؛ چگونگی در حوزه اقدام است، به همین دلیل باید ماهیت و علت معلول‌ها را درک کنیم. وی در ادامه در پاسخ به سوال چرا شعر و جلسه شعر گفت: در عصر امروز تبلیغات به رکن اصلی جامعه بشری تبدیل شده است در مقابل تکنیک‌ها و شیوه‌های نوین تبلیغاتی متعدد شده و قدرت خودکنترلی انسانها کاهش یافته است.  این شاعر آئینی گفت: اگر ما خود را در معرض هر نوع فضایی قرار دهیم هیجانات و جاذبه‌ها را به آن سمت می‌کشد. به همین دلیل نباید ارتباطمان را با محافل آگاهی‌بخش دینی از دست بدهیم. در ایران ادبیات پیوند عمیقی با معنویت دارند. مسئولیت‌ ما فقط سرودن اشعار نیست درک مضامینی که اشعار منتقل می‌کند مهم‌ترین مسئولیت است.   

وی ادامه داد: موسیقی و به حکم فطرت و موزون و طبع آدمی بهترین مظروف تعالی اخلاقی آسمانی است که در قالب متون دینی به دست انسان رسیده است و این تا بدان جاست که گفته شده متنهای مذهبی نخستین دریچه‌ی آشنایی انسان با موسیقی است و متون دینی پیش از آنکه مکتوب شده باشند سروده و خوانده شده‌اند و رفتارهای مبتنی بر دین در تمام سنت‌های مذهبی با کلام موسیقیایی همراه بوده‌اند و در میان نام مذاهب و نظام‌های عقیدتی و قومی موسیقی مذهبی و به عبارتی موسیقی آسمامی وجود داشته است.به عنوان مثال باخ موسیقدان آلمانی که در حال حاضر دومین نفر موسیقی عالم نام دارد آهنگساز کلیسا بوده است در پس از دویست سال مشهور شد. موسیقی‌ای که در ایران وجود دارد هر چه دارد از تعزیه است. به عنوان نمونه شبیه‌خوان حضرت عبدالله بن حسن آواز راک می‌خواند به طوری که هم اکنون اینگونه از آواز ایرانی به نام راک عبدالله معروف است آن که نقش حضرت زینب سلام‌الله علیه را برعهده داشت آواز گبری می‌خواند اذان‌گوی تعزیه اذانش را به آواز کردی می‌خواند. نتیجه این است که اگر درست و با هدف در نوحه‌سرایی و تصنیف‌سرایی مذهبی کار کنید می‌توانید موسیقی مذهبی را به جایگاه خودش برگردانید. صمیمی در توضیح پیوند موسیقی و مذهب بیان کرد: فارابی اولین کسی است که در اسلام موسیقی را تعریف و نظامند کرد. موسیقی ذیل ریاضیات تعریف شده است؛ موسیقی طول کشیدگی‌ها و سکوت‌ها می‌شود که طول همان عدد و یک هندسه است. مدرس حلقه شعری «ریّان» با تاکید بر استخدام هنر و تربیت آن گفت: شاعر باید ورودی‌های درونی خود را کنترل کند شاعری که می‌خواهد به عالم معنا ورود کند باید مواظب ورودهای درونی‌اش باشد. بهترین روش استخدام هنر پرورش سلیقه و تربیت ذهن است. صمیمی با اشاره به این جمله طلایی که هر استمراری عادت می‌شود، گفت: باید تکنیک‌های شعری را مرور کنیم تا برایمان عادت شود و چنانچه عادت شود زمینه‌ای برای شروع رویدادهای مهم می‌شود یعنی که ذهن با مسجع و تلمیحات فراوان اندیشیدن می‌تواند شعر بگوید.   

  محمد صمیمی با تاکید بر اهمیت کلمه و بیان ادامه داد: شعرمندی یعنی شاعر و در اینجاست که ادبیات خیلی مهم است.تنها راه ارتباط مستقیم خدا با بندگانش قرآن است که یک اثر ادبی است و تمام اولیا دین ما هنرمند ادبی بودند چنانچه امیرالمومنین  علیه اسلام را امیر بیان خطاب می‌کنند. وی در ادامه گفت:  فصل اول کتاب جوامع علم موسیقی ابن‌سینا به تعلیم علم ایقاع که حاصل آموختن آن تالیف سخن‌ها یعنی آهنگسازی است می‌پردازد. ایقاع برآمده از زبان فقرات است. حال اگر فقرات نغمه باشد لحنی خواهد بود اما اگر فقرات ایجاد حروفی کنند که کلام از آن حاصل شود ایقاع، شعری است.  صمیمی با اشاره به اینکه نباید غنا را وارد شعر و نوحه سرایی کنیم گفت: ممکن است که بتوانیم شنوندگان خود را گول بزنیم اما نباید  خودمان را گول بزنیم. اهل‌بیت هم طاهر هستند و هم مطهر یعنی هم پاک هستند و هم پاک‌کننده و اگر ما به تأسی از اربابانمان پاک کننده نباشیم باید بدانیم مسیرمان اشتباه است. مواظب باشیم اجزای ناپاک را وارد این جریان نکنیم و مجوزی برای شنیدن صداهای حرام  مانند صدای آواز بانوان برای این هدف مقدس نیست. و حال فرض کنیم یک کار زیبا از روی موسیقی و به اصطلاح آن خواننده غربی ساختیم و کار هم زیبا شد ولی در نهایت اثر وضعی مخرب آن را  می‌خواهیم چکار کنیم و این توفیقاتی که از انسان سلب می‌شود را چه کنیم. جلسه حلقه شعر و تصنیف آئینی «ریّان» جمعه صبحها در محل باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» برگزار می‌شود.  

برچسب ها : ترانه محمد صمیمی

اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط

نظرات


لطفا نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید و از نوشتن آن با الفبای لاتین خودداری کنید.