انجمن های ادبی شناسنامه دار می‌شوند --------- فراخوان بزرگ جشنواره شعر شاهنامه منتشر شد---------- انتشار دکلمه ای از احسان افشاری ----------------- گزارش تصویری اختتامیه شعر انقلاب
یکشنبه, 11 شهریور 1397 ساعت 13:11

مدیر دبیرخانه جشنواره نیاوران:
اختصاصی تارنا

کد خبر: 1299

 

آیین اختتامیه چهارمین جشنواره شعر نیاوران عصر روز جمعه شانزدهم شهریور ماه در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

 

مدیر دبیرخانه چهارمین جشنواره شعر نیاوران گفت: طبق روال معمول، حدودا ۶ ماه پیش از آیین اختتامیه، دبیرخانه را راه اندازی و فراخوان عمومی ارسال آثار را منتشر کردیم. علاقه مندان با مهلت تمدید هفت روزه نهایتا تا پایان تیر ماه آثارشان را به دبیرخانه فرستادند. تعداد آثار شرکت کنندگان نسبت به سال پیش حدود ۲۵ الی ۳۰ در صد رشد و از جنبه کیفی نیز _ به استناد آرای داوران_ کیفیت بالاتری داشته است.

 

 امید صباغ نو در ادامه افزود:  مجموعا ۴۶۰۰ قطعه شعر در همه بخش ها از ۱۰۵۰ شاعر دریافت شده است. استقبال از بخش کلاسیک بیشتر از سایر بخش ها بود و مجموعا ۴۶۰ نفر در بخش آزاد کلاسیک و ۹۵ تن در بخش ویژه کلاسیک و در نوبت بعد ۳۸۰ الی ۳۹۰ شاعر در بخش آزاد سپید  و ۱۱۰ الی ۱۱۵ تن در بخش ویژه سپید شرکت کرده اند. ترانه و طنز در رده های بعدی استقبال قرار داشته اند.

 

وی با اظهار تاسف عنوان کرد: با توجه به کم اقبالی در بخش طنز و برآورده نشدن نرم کمی مسابقات، آثار ارسالی در این بخش مورد داوری قرار نگرفت و این بخش از گردانه رقابت خارج شد. تنها ۱۱ شاعر آثار خود را به این بخش اختصاص داده بودند.

 

مولف مجموعه غزل سیب هوس درباره داوری آثار نیز گفت: داوری ها دو هفته به طول انجامید. سپس وارد مرحله بعد و اصلی و پس از آن از اواخر مرداد، به طور حضوری، با بحث های لازم و رای گیری توام شد. سرانجام با نهایی شدن صورتجلسه و امضای آن  داوری جشنواره پایان یافت. همچنین از هفته سوم مرداد با برگزیدگان تماس گرفتیم.

 

 

صباغ نو ادامه داد: جشنواره نیاوران مجموعا ۱۸ برگزیده داشته است که ۵ نفر در بخش آزاد کلاسیک، ۵ نفر در بخش آزاد سپید، ۳ تن در بخش آزاد ترانه، ۲ تن در بخش ویژه کلاسیک، ۲ شاعر در بخش ویژه سپید و ۱ نفر در بخش ویژه ترانه حائز عنوان برتر شده اند. گفتنی است از این 18 برگزیده یازده نفرشان دوستان شاعر شرکت کننده از شهرستان ها و 7 نفرشان از شاعران ساکن تهران هستند.

 

وی درباره بخش ویژه جشنواره گفت: موضوع بخش ویژه جشنواره همانند سال های گذشته است. دغدغه جشنواره در بخش ویژه دغدغه ای جهانی است و ترجیحمان این است تا دوستان شاعر و اهل ادب، صلح (جهانی عاری از خشونت )و آشتی با محیط زیست را مورد نظر قرار دهند.

 

صباغ نو در پایان خاطرنشان کرد: آیین اختتامیه با حضور کلیه داوران، کلیه برگزیدگان، گروه برگزارکننده و مهمانان شاعر برگزار خواهد شد و در پایان به کلیه افراد حاضر کتابی با عنوان پایتخت ۴ در ۹۳۶ صفحه که شامل آثار ۶۶۰ تن از شاعران شرکت کننده در مسابقه است، اهدا خواهد شد. لازم به ذکر است که ورود عموم به این جشنواره آزاد و رایگان است.

 

کد خبر: 977

 خبرنگار: مهدیه رشیدی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

محل تبلیغات

 

تمامی حقوق این وب سایت برای تارنا محفوظ می باشد