انجمن های ادبی شناسنامه دار می‌شوند --------- فراخوان بزرگ جشنواره شعر شاهنامه منتشر شد---------- انتشار دکلمه ای از احسان افشاری ----------------- گزارش تصویری اختتامیه شعر انقلاب
گزارش

گزارش (463)

دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 12:03

روز گذشته در شیراز؛
هاشم جاوید درگذشت

نوشته شده توسط

 هاشم جاوید نویسنده، شاعر، مترجم و پژوهشگر حوزه ادبیات اهل شیراز درگذشت.

 

نیما تقوی مدیر مجموعه فرهنگی «پیرسوک» از درگذشت هاشم جاوید نویسنده و پژوهشگر کشورمان خبر داد.معروف‌ترین اثر هاشم جاوید «حافظ جاوید» شرح دشواری ابیات غزلیات حافظ است که در نشر فرزان روز منتشر شده است.


هاشم جاوید علاوه بر پژوهشبی ادبی بر اشعار حافظ و سعدی کار ترجمه نیز انجام داده بود. او همچنین  تصحیحی از دیوان حافظ به همراه بهاءالدین خرمشاهی منتشر کرده بود.

 

کد خبر: 907

در پایان کار سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران به سراغ ناشرانی رفتیم که امسال به جای شهر آفتاب به مصلی تهران نقل مکان کردند و با عناوین بسیاری از کتب چاپ شده در نمایشگاه حاضر شدند. ناشران تخصصی شعر و یا حتی ناشرانی که در حوزه ادبیات هم فعالیت می‌کنند.

 

انتشارات نگاه با سابقه ای بیش از 40 دهه فعالیت در عرصه نشر آثار، انتشارات شانی به عنوان اولین ناشر تخصصی شعر، نشر نیماژ که در حوزه ادبیات داستانی ایران و جهان نیز فعالیت دارد، انتشارات فصل پنجم که ناشر تخصصی شعر است و مولفان بسیاری دارد، نشرهای آنیما و نزدیکتر که سال اول فعالیت خود را سپری می‌کنند و به عنوان ناشرانی در نمایشگاه حاضر شدند که اولین تجربه خود را پشت سر گذاشتند و.... نشرهای ادبی هستند که پس از سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران به سراغشان رفتیم و با مدیر مسئول آن ها به گفتگو نشستیم.

 

در زیر لینک تمامی مصاحبه ها ارائه می‌شود و شما میتوانید با کلیک بر روی عبارت آبی رنگ گفتگوی مربوط به هر ناشر را مطالعه نمایید.

 

گفتگو با علیرضا رئیس دانا مدیر مسئول انتشارات نگاه؛

رئیس دانا: فروش شاملو همیشه در راس همه کتاب هاست

 

گفتگو با مجید صالحی مدیرمسئول انتشارات شانی؛

صالحی: نمایشگاه کتاب امسال سیر صعودی داشت

 

گفتگو با علیرضا اسدی مدیر انتشارات نیماژ؛

رویکرد نیماژ، پیگیری استعدادهای جوان در حوزه ادبیات است

 

گفتگو با پرویز بیگی حبیب آبادی مدیرمسئول انتشارات فصل پنجم؛

شهر آفتاب، شهری ابری بود

 

گفتگو با امیرعلی سلیمانی مدیرمسئول انتشارات نزدیکتر؛

کیفیت اثر برای نشر از مشهور بودن مولف مهمتر است

 

لازم به ذکر است که در صورت افزایش گفتگوها با ناشران دیگر به متن خبر پیش روی شما اضافه و تاریخ انتشار آن به روز رسانی خواهد شد.

 

کد خبر: 905

 

انتشارات نیماژ به عنوان یکی از انتشارات تخصصی شعر، داستان و ترجمه چند سالی است که کار خود را آغاز کرده و از شاعرانی صاحب نام‌ و جویای نام آثاری را منتشر نموده است. به بهانه نمایشگاه کتاب با علیرضا اسدی مدیر مسئول انتشارات نیماژ گفت و گوی کوتاهی را ترتیب دادیم.

 

در این گفت و گو اسدی جمع بندی خود را از نمایشگاه بیست و یکم تهران این گونه اعلام کرد: وضعیت نمایشگاه کتاب سی و یکم با توجه به تغییر مکان از شهر آفتاب به مصلی، وضعیت بهتر و روبه رشدی بوده است. ناشرین نسبت به گذشته رضایت بیشتری داشته اند؛ چرا که مخاطبین در مصلی امکان مراجعه ی چندباره به نمایشگاه کتاب را داشته اند در حالی که در شهر آفتاب تنها یک بار این فرصت برایشان مهیا می شد. البته برخی از مخاطبین نیز ترجیح می دادند به نمایشگاه مراجعه نکنند. اتفاقی که امسال در نمایشگاه رخ داد این بود که برخی از مخاطبین ما چند بار به نمایشگاه مراجعه کرده اند.

 

این ناشر درخصوص فروش کتاب ها گفت: در نمایشگاه به لحاظ فروش کتاب هم قاعدتا امسال وضعیت بهتری حاکم بود. اما نوسانات قیمت دلار و ارز بر فروش کتاب تاثیر منفی گذاشته است. با توجه به افت قیمت کتاب و از سویی کاهش توان خرید مردم، وضعیت نابسامانی را پیش رو داشتیم؛ از این جهت کسانی که به نمایشگاه مراجعه می‌کردند از قیمت کتاب گلایه مند بودند یا از خرید کتاب های بیشتر صرف نظر و به خرید یک یا دو کتاب بسنده می کردند. روندی که از آغاز کار نیماژ تا به حال وجود داشته است، روند رو به رشدی بوده است .اما آنچه را که مدنظرمان بوده تامین نکرده است. با این وجود از فروش راضی هستیم.

 

وی در ادامه افزود: در خصوص عملکرد دولت نیز می توان گفت برنامه های وزارت ارشاد در دولت یازدهم و دوازدهم خوب و قابل دفاع بوده است. وزارت ارشاد با رویکردی نسبتا حمایتی و نگاهی فرهنگی با ناشرین تعامل می کند و شاهد اذیت و آزارهای دولت های سابق نبودیم.

 

اسدی در پاسخ به این پرسش که نیماژ با چند عنوان کتاب در نمایشگاه حاضر و چه تعداد از این کتب برای بار اول منتشر شده است توضیح داد:

نیماژ از اواخر سال ۹۲ و اوایل ۹۳ فعالیت خود را آغاز نموده است و از آن زمان تاکنون حدودا ۶۵۰ عنوان کتاب منتشر کرده ایم که برخی از آن ها تجدید چاپ شده اند. در حوزه های مختلف اعم از فلسفه، نمایشنامه، تئاتر، رمان و داستان ایرانی و خارجی، شعر در قالب سپید، ترانه، طنز، کلاسیک و ... آثاری منتشر کرده ایم که حدود ۱۲۰ عنوان از آن ها کتاب جدید بوده اند.

 

اسدی به اهداف نشر نیماژ نیز اشاره کرد و افزود: رویکرد کلی انتشاراتمان استعدادیابی جوانان است. در شهرستان ها و تهران، نویسندگان، مترجمان و شاعران خوبی وجود دارند که ناشران یا کتابشان را منتشر نمی کنند یا در قبال دریافت مبالغی از آنان آثارشان را منتشر می کنند. حدود ۲۰ تا ۲۵ عنوان کتاب منتشر شده از نیماژ در سال جاری، کتاب اولی بوده اند و رویکردمان حمایت از آنان است؛ چرا که ما در این مدت بازخوردهای مادی و معنوی خوبی از معرفی مولفان دیده ایم. استقبال خوبی از مولفان جوان کتاب اولی شد و برخی از این آثار تجدید چاپ هم می‌شوند.

 

مدیر نیماژ در ادامه اضافه کرد: امید صباغ نو و یاسر قنبرلو چاپ کتاب هایشان را برای نخستین بار به نیماژ سپرده اند. همچنین محمد گنابادی شاعری قدیمی و نامدار است که اولین کتابش را با عنوان " آوازهایی برای گوش ونگوک" منتشر کرده ایم.

اسدی در پایان اذعان کرد: کتاب توقیفی تازه ای به فهرست آثار توقیفی نیماژ افزوده نشده و هر چه بوده عناوین ثابتی بوده که از سال های گذشته پیگیر توقیفشان بوده اند.

 

خیرنگار: مهدیه رشیدی

کد خبر: 904

 

مدیر عامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی خواستار ایجاد موزه محمد رضا شفیعی کدکنی در خانه امین‌الاسلامی‌های نیشابور شد.

 

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی عصر جمعه 28 اردیبهشت در مراسم بزرگداشت روز ملی حکیم عمرخیام نیشابوری حضور یاف و با یادآوری آوازه شهر نیشابور گفت: ما ایرانیان در دنیا به فرهنگ و هنر و ادبیات شهره هستیم و هر کدام از شهرهایمان به نامی معروف است. در این بین، شهر زیبای نیشابور را به عطار و خیام می‎‌شناند؛ یعنی نیشابور هم مثل شیراز با هویت ادبی شناخته می‌شود. شهری که جنگ و ویرانی‌های بسیاری را به خود دیده است که نمونه بارز آن لشگرکشی‌های مغولان بوده، ولی هربار ققنوس‌وار سرزنده‌ و سرفرازتر از قبل، ساخته شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه تا بحال آنچنان که شایسته است به بزرگان این شهر پرداخته نشده است گفت: نام نیشابور، عطار، خیام در جهان نامی آشناست. در این بین، خیام را بیشتر به رباعی‌هایش می‌شناسند تا موفقیت‌های بی‌نظیرش در کشف و حل مسائل ریاضی و ستاره‌شناسی. از طرفی خیام و رباعیاتش در آثار بزرگ کلاسیک جهان جایگاه ویژه ای دارد و شخصیت‌های بزرگ ادبیات جهان در وصف خیام، سخن گفته‌اند. چیزی که ما ایرانیان کمتر به آن پرداخته‌ایم.

 

مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی در ادامه صحبت‌هایش دو پیشنهاد مطرح کرد و گفت: امروز شایسته است نیشابور به جوهره هویتی خودش یعنی ادبیات بازگردد و چون ظرفیت آن را دارد که تبدیل به قطب ادبیات عرفانی و حکمی ایران و جهان شود، با تاسیس دانشکده بین‌المللی ادبیات و کتابخانه‌های مجهز زبان فارسی، میزبان فارسی‌پژوهان جهان در این شهر باشیم.

 

وی ادامه داد: خانه امین‌الاسلامی‌های نیشابور ظرفیت آن را دارد تا تبدیل به موزه استاد شفیعی کدکنی شود تا هر چه بیشتر شخصیت علمی این مرد بزرگ را بشناسیم.

 

یادآور می‌شود، روز 28 اردیبهشت به نام حکیم ابوالفتح عمربن ابراهیم الخیامی مشهور به خیام، فیلسوف، ریاضیدان، منجم و شاعر، روز بزرگداشت «خیام» نامگذاری شده است.

 

کد خبر: 903

حکیم ابوالفتح عمربن ابراهیم الخیامی مشهور به "خیام"، فیلسوف، ریاضیدان، منجم و رباعی‌سرای ایرانی در 28 اردیبهشت سال 427 هجری شمسی در نیشابور زاده شد.

 

خیام نیشابوری در قرن پنجم هجری در شهر نیشابور به دنیا آمد. نام کاملش «غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری» بود. او همچنین خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النّیسابوری هم نامیده شده ‌است. او در زمانی به دنیا آمد که ترکان سلجوقی بر خراسان بزرگ تسلط داشتند.

 

پدر او «ابراهیم» نام داشت که در مورد چگونگی حرفه‌اش دو نظریه ابراز شده‌است. گروهی آنان را با توجه به شهرت «عمر» به «خیام» یا «خیامی»، گفته‌اند که پدر، یا یکی از نیاکانش پیشه‌ خیمه‌دوزی یا چادردوزی داشته‌است و گروه دوم بر آنند که پدر «عمر خیام» به امور دیوانی مشغول بوده‌است.

 

در کتاب‌های کهنی که به بیان زندگی خیام و کارهای او پرداخته‌اند، اختلاف‌های بسیاری به‌ویژه در تاریخ تولد و مرگ او وجود دارد. نخستین منبعی که به‌طور مفصل خیام را معرفی کرده است، چهار مقاله نظامی عروضی، نوشته‌شده در حدود ۵۵۰ قمری است. دومین زندگی‌نامه خیام توسط ابوالحسن علی بیهقی، در ۵۵۶ قمری، در کتاب تتمه صوان الحکمه یا تاریخ الحکما نوشته شده است. نظامی عروضی و ابوالحسن بیهقی، هر دو معاصر خیام بوده و او را از نزدیک دیده‌اند.

 

وی در زادگاه خویش به آموختن علم پرداخت و نزد عالمان و استادان برجسته آن شهر از جمله «امام موفق نیشابوری» علوم زمانه خویش را فراگرفت و چنان‌که گفته‌اند خیام در دوران جوانی در فلسفه، نجوم و ریاضی به مقامات بلندی رسید و در علم طب نیز مهارت داشت. او به دو زبان فارسی و عربی نیز شعر می‌سرود و در علوم مختلف کتاب‌های با ارزشی نوشته است.

 

خیام در سال ۴۶۱ هجری نیشابور را به‌ قصد سمرقند ترک کرد و در آنجا تحت حمایت و سرپرستی «ابوطاهر قاضی‌القضات» سمرقند، کتابی درباره معادله‌های درجه سوم تحت نام رساله فی‌البراهین علی مسائل‌الجبر والمقابله به زبان عربی نوشت و از آنجا که با خواجه نظام‌الملک طوسی رابطه‌ای نیکو داشت، این کتاب را پس از نگارش به خواجه تقدیم کرد.

 

وی فقه را در میان‌سالی در محضر امام موفق نیشابوری آموخت؛ حدیث، تفسیر، فلسفه، حکمت و ستاره‌شناسی را فراگرفت. برخی نوشته‌اند او فلسفه را مستقیماً از زبان یونانی فراگرفته بود. شماری از تذکرةنویسان، خیام را شاگرد ابن‌سینا و شماری نیز وی را شاگرد امام موفق نیشابوری خوانده‌اند. صحت فرضیه شاگردی خیام نزد ابن‌سینا بسیار بعید است، زیرا از لحاظ زمانی با هم تفاوت زیادی داشته‌اند. خیام در جایی ابن‌سینا را استاد خود می‌داند، اما این استادی ابن‌سینا، جنبه معنوی دارد.

 

مجسمه خیام در بخارست

تندیس خیام در بخارست

 

پس از این دوران خیام به دعوت سلطان جلال‌الدین ملکشاه سلجوقی و وزیرش نظام‌الملک به اصفهان رفت تا سرپرستی رصدخانه اصفهان را بر ‌عهده گیرد. یکی از برجسته‌ترین کارهای وی را می‌توان اصلاح گاه‌شماری ایران دانست. وی بدین منظور مدار گردش کره زمین به دور خورشید را تا ۱۶ رقم اعشار محاسبه کرد. اصلاح در ۲۵ فروردین  ۴۵۸ هجری خورشیدی (۳ رمضان ۴۷۱ هجری قمری) انجام شد. 

 

وی در مدت 18 سال اقامت خود در اصفهان مهم‌ترین و تأثیرگذارترین اثر ریاضی خود را با نام «رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات اقلیدس» نوشت و در آن خطوط موازی و نظریه نسبت‌ها را شرح می‌دهد. به مدیریت او زیج ملکشاهی تهیه می‌شود و در همین سال‌ها (حدود ۴۵۸) طرح اصلاح تقویم را تنظیم می‌کند. خیام گاه‌شمار جلالی یا تقویم جلالی را تدوین کرد که به نام جلال‌الدین ملکشاه مشهور است، اما پس از مرگ ملک‌شاه این گاه‌شماری تداوم نیافت. در این دوران خیام به‌عنوان اختربین در دربار خدمت می‌کرد، هرچند به اختربینی اعتقادی نداشت. به دلیل آشوب‌ها و درگیری‌های ناشی از این امر، مسائل علمی و فرهنگی که قبلاً از اهمیت خاصی برخوردار بود به فراموشی سپرده شد. پس از درگذشت ملکشاه و کشته شدن نظام‌الملک، خیام مورد بی‌مهری قرار گرفت و کمک مالی به رصدخانه (زیج) قطع شد.

 

عدم توجه به امور علمی دانشمندان و رصدخانه، خیام را بر آن داشت اصفهان را به‌قصد خراسان ترک کند. بعد از سال ۴۷۹ خیام اصفهان را به‌قصد اقامت در مرو، پایتخت جدید سلجوقیان، ترک کرد. وی باقی عمر خویش را در شهرهای مهم خراسان به‌ویژه نیشابور و مرو گذراند. در آن زمان مرو یکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی دنیا به شمار می‌رفت و دانشمندان زیادی در آن حضور داشتند. بیشتر کارهای علمی خیام پس از مراجعت از اصفهان در این شهر جامه عمل به خود گرفت.

 

 

تندیس خیام

القاب

 

تاریخ‌نگاران و دانشمندان، هم عصر خیام و کسانی که پس از او آمدند جملگی بر استادی وی در فلسفه اذعان داشته‌اند، تا آنجا که گاه وی را حکیم دوران و ابن‌سینای زمان شمرده‌اند. از خیام به‌عنوان جانشین ابن‌سینا و استاد بی‌بدیلِ فلسفه طبیعی (مادی) ریاضیات، منطق و متافیزیک یاد می‌کنند. اما علاوه بر این القاب فراوانی هم داشته است که نمونه‌ای از این القاب عبارت است از: حکیم حجةالحق، خواجه، امام، الفیلسوف حجةالحق، خواجه امام، حکیم جهان و فیلسوف گیتی، الشیخ‌الامام، الشیخ‌الاجل حجةالحق، سلطان العلماء، ملک الحکماء، امام خراسان، من اعیان المنجّمین، الحکیم الفاضل الاوحد، تالی ابن‌سینا، حکیم عارف به جمیع انواع حکمت به‌ویژه ریاضی، مسلط بر تمامی اجزای حکمت و ریاضیات و معقولات، حجةالحق والیقین، نصیرالحکمه والدین، فیلسوف العالمین، نصرةالدّین، الحیر الهمام، سیّدالحکماءالمشرق و المغرب، السیّدالاجل، فیلسوف العالم و... . 

 

خیام استعداد شگرفی در اغلب زمینه‌های علمی مانند ریاضیات، نجوم، علوم ادبی، دینی و تاریخی داشت که سبب شد وی در این زمینه‌ها نیز دستاوردهایی داشته باشد. از وی رساله‌های کوتاهی در زمینه‌هایی چون مکانیک، هیدرواستاتیک، هواشناسی، نظریه موسیقی و غیره نیز بر جای مانده است. اخیراً نیز تحقیقاتی در مورد فعالیت خیام در زمینه هندسه تزئینی انجام شده است که ارتباط او را با ساخت گنبد شمالی مسجد جامع اصفهان تائید می‌کند.

 

آثار فلسفی موجود خیام به چند رساله کوتاه اما عمیق و پربار محدود می‌شود. آخرین رساله فلسفی خیام مبین گرایش‌های عرفانی اوست. همچنین نقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعاتش درباره اصل پنجم اقلیدس نام او را به‌عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌ است. 

 

دستاوردهای خیام

ریاضیات: 

می‌توان رد پای خیام را به واسطه طوسی در پیشرفت ریاضیات در اروپا دنبال کرد. قدیمی‌ترین کتابی که از خیام اسمی به میان آورده و نویسنده آن هم‌دوره خیام بوده، نظامی عروضی، مؤلف چهار مقاله، است؛ ولی او خیام را در ردیف منجمین ذکر می‌کند و اسمی از رباعیات او نمی‌آورد. جورج سارتن از خیام به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین ریاضی‌دانان قرون‌وسطی نام می‌برد

ستاره‌شناسی: 

یکی از برجسته‌ترین کارهای خیام را می‌توان اصلاح گاهشماری ایران در دوره سلطنت ملک‌شاه سلجوقی (۴۲۶–۵۹۰ هجری قمری) دانست. وی بدین منظور مدار گردش کره زمین به دور خورشید را تا ۱۶ رقم اعشار محاسبه کرد. اصلاح تقویم در ۲۵ فروردین ۴۵۸ هجری خورشیدی (۳ رمضان ۴۷۱ هجری قمری) انجام شد.

موسیقی:

خیام به تحلیل ریاضی موسیقی نیز پرداخته‌است و در القول علی اجناس التی بالاربعاء مسأله تقسیم یک‌چهارم را به سه فاصله مربوط به مایه‌های بی‌نیم‌پرده، با نیم‌پرده بالارونده و یک چهارم پرده را شرح می‌دهد.

ادبیات:

خیام زندگی‌اش را به عنوان ریاضیدان و فیلسوفی شهیر سپری کرد، در حالی ‌که معاصرانش از رباعیاتی که امروز مایه شهرت و افتخار او هستند، بی‌خبر بودند. معاصران خیام نظیر نظامی عروضی یا ابوالحسن بیهقی از شاعری خیام یادی نکرده‌اند. قدیمی‌ترین کتابی که در آن از خیام شاعر یادی شده‌است، کتاب خریدةالقصر از عمادالدین اصفهانی است. این کتاب به زبان عربی و در سال ۵۷۲ یعنی نزدیک به ۵۰ سال پس از مرگ خیام نوشته شده است.

آثار:

خیام آثار علمی و ادبی بسیاری تألیف کرده‌ است. از جمله آن‌ها رساله فی البراهین علی مسائل الجبر و المقابله است که در آن از جبر عمدتاً هندسی خود برای حل معادلات درجه سوم استفاده می‌کند. او معادلات درجه دوم را از روش‌های هندسی اصول اقلیدس حل می‌کند و سپس نشان می‌دهد که معادلات درجه سوم با قطع دادن مقاطع مخروطی با هم قابل حل هستند. برگن معتقد است که «هر کس که ترجمه انگلیسی [جبر خیام] به توسط کثیر را بخواند، استدلالات خیام را بس روشن خواهد یافت و نیز، از نکات متعدد جالب توجهی در تاریخ انواع مختلف معادلات مطلع خواهد شد. مسلم است که خیام در رساله‌هایش از وجود جواب‌های منفی و موهومی در معادلات آگاهی نداشته‌است و جواب صفر را نیز در نظر نمی‌گرفته است.

"رساله فی شرح مااشکل من مصادرات کتاب اقلیدس در مورد خطوط موازی و نظریه نسبت‌ها"، "رساله میزان‌الحکمه"، "قسطاس المستقیم"، "رساله مسائل الحساب (این اثر باقی نمانده ‌است)"، "القول علی اجناس التی بالاربعاء، اثری درباره موسیقی"، "رساله کون و تکلیف به عربی درباره حکمت خالق در خلق عالم و حکمت تکلیف که خیام آن را در پاسخ پرسش امام ابونصر محمدبن ابراهیم نسوی، یکی از شاگردان پورسینا، در سال ۴۷۳ (هجری قمری) نوشته‌ است"، "رساله روضةالقلوب در کلیات وجود"، "رساله ضیاءالعلی"، "رساله‌ای در صورت و تضاد"، "ترجمه خطبه ابن سینا"،‌ "رساله‌ای در صحت طرق هندسی برای استخراج جذر و کعب"، "رساله مشکلات ایجاب"، "رساله‌ای در طبیعیات"، "رساله‌ای در بیان زیگ ملکشاهی"، "رساله نظام‌الملک در بیان حکومت"، "رساله لوازم‌الاکمنه"، " اشعار عربی خیام که در حدود ۱۹ رباعی آن به دست آمده‌ است" و "نوروزنامه، از این کتاب دو نسخه خطی باقی ‌مانده‌است (نسخه لندن و برلن)".

 

چهره جهانی خیام

خیام نیشابوری در بحث ادبیات و شعر، بیشترین شهرت را در رباعیات به دست آورده است. از میان شعرای بزرگ ایران کمتر کسی به‌اندازه خیام است که شهرت جهانی داشته باشد. اوج شناخت جهان از خیام را می‌توان پس از ترجمه شعرهای وی به‌وسیله "ادوارد فیتزجرالد" دانست و نام او را در ردیف چهار شاعر بزرگ جهان یعنی هومر، شکسپیر، دانته و گوته قرار داد. تأثیرات خیام بر ادبیات غرب از مارک تواین تا تی.اس.الیوت او را به نماد فلسفه شرق و شاعر محبوب روشنفکران جهان تبدیل کرده ‌است.

 

بعد از "فیتزجرالد"، فرانسویان با ترجمه رباعیات او به معرفی خیام در جهان غرب کمک کردند. در سال ۱۸۷۵ میلادی "گارسن دوتاسی"، خاورشناس معروف فرانسوی، تعداد ۱۰ رباعی از خیام را به فرانسه برده بود، در حالی که حدود 10 سال قبل یعنی در سال ۱۸۶۷ نیکولاس، کنسول سفارت فرانسه در رشت، اولین ترجمه رباعیات را به فرانسه ارائه کرده بود. "آندره ژید" هم با رباعیات خیام از طریق ترجمه "فیتزجرالد" آشنا بود و بازتاب بعضی از مفاهیم رباعیات خیام را می‌توان در کتاب مائده‌های زمینی او مشاهده کرد. 

 

دولت جمهوری اسلامی ایران در ژوئن ۲۰۰۹ به‌عنوان نشانی از پیشرفت علمی صلح‌آمیز ساختمان، مجسمه‌ای به شکل چهارتاقی با ترکیبی از سبک‌های معماری و تزئینات هخامنشی و اسلامی به دفتر سازمان ملل متحد در وین هدیه داد که در محوطه آن در سمت راست ورودی اصلی قرار گرفته است. در این چهارتاقی مجسمه‌هایی از چهار فیلسوف ایرانی خیام، ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و ابوعلی سینا قرار دارد. همچنین، در فروردین ۱۳۹۵، به همت مدیر انجمن بین‌المللی فرهنگ ایران، طی مراسمی از مجسمه خیام نیشابوری، ساخت استاد حسین فخیمی در دانشگاه اوکلاهمای آمریکا با حضور گسترده دوستداران فرهنگ و هنر ایران‌زمین پرده‌برداری شد.

 

چهارتاقی ایران در وین

 

چهارتاقی شاعران ایران در صحن دفتر سازمان ملل

 

خیام

 

نامگذاری‌های بین‌المللی به نام خیام

یکی از حفره‌های ماه به‌افتخار خیام «عمر خیام» نامیده شده‌ است؛ سیارکی در سال ۱۹۸۰ به نام وی نام‌گذاری شد (سیارک ۳۰۹۵)، در تونس هتلی به نام خیام ساخته شده‌ است، در فرانسه و مصر نوشیدنی‌هایی به نام خیام تولید می‌شود، رستوران خیام واقع در اتیوپی شهر آدیس آبابا. در مرکز کتابخانه دانشگاه اتیوپی رباعیات خیام به زبان امهری وجود دارد، در سال ۱۸۹۲ میلادی «انجمن عمر خیام» در لندن توسط گروهی از دانشمندان و ادیبان و روزنامه‌داران بنیانگذاری شد. این انجمن تا سال ۱۸۹۳ سه مراسم بزرگداشت برای خیّام برگزار کرد. همچنین دو عدد بوته گل سرخ بر مزار ادوارد فیتزجرالد مترجم رباعیات عمرخیام قرار داده شد که بر سرلوحه آن این‌طور نوشته‌شده بود: این بوته گل سرخ در باغ کیو پرورده شده و تخم آن را سیمپسن از مزار عمرخیام در نیشابور آورده است.

 

تندیس خیام در اسپانیا

 

مجسمه خیام در اسپانیا

 

مرگ خیام را میان سال‌های ۵۱۷–۵۲۰ هجری قمری می‌دانند که در نیشابور اتفاق افتاد. گروهی از تذکره‌نویسان نیز وفات او را سال ۵۱۶ نوشته‌اند. «عباس اقبال آشتیانی» در تحقیقی که در باره‌ احوال خیام کرده‌است سال 517 را صحیح‌ترین قول درباره‌ سال وفات «خیام» شمرده‌ است. آرامگاه او در صحن «امام‌زاده محروق» نیم فرسنگی زادگاهش «نیشابور» واقع است.

 

کد خبر: 901

منبع: ایسنا

نشست تخصصی بررسی ابعاد مختلف غزل پیشرو ، عصر روز گذشته چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه با حضور هادی خوانساری پایه گذار و مانیفست نویس این نوع غزل و جمعی از شاعران و پژوهشگران ادبیات در کانون ادبی فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

 

اصغر علی کرمی کارشناس این نشست در ابتدا ضمن توضیح اینکه شعر روزگار ما و به ویژه در دهه های هفتاد و هشتاد سرگرم نوعی توضیح و تبیین در خصوص چیستی و چرایی شد و در این دوره شاهد بروز برخی بیانیه ها و متون مانیفستی از سوی شاعران منتقدان بودیم که از جمله آنها موخره کتاب "خطاب به پروانه ها" یا "چرا دیگر شاعر نیمایی نیستم" رضا براهنی، "حرکت در شعر" ابوالفضل پاشا و "اعلامیه کودتای خودکار" یا "مانیفست غزل" از هادی خوانساری است.

 

وی همچنین به توضیح واژه مانیفست در ادوار گوناگون و اقتباس آن از متون دینی و بعدها سیاسی توسط اهالی هنر و ادبیات پرداخت و نمونه هایی از اعلامیه ها و بیانیه های ادبی که در دهه های گذشته در ایران مطرح شده است را نام برد که در این میان بیانیه انجمن ادبی شاهین که در ۱۳۱۸ توسط شمس الدین تندرکیا در روزنامه اطلاعات به چاپ رسید و نیز بیانیه شعر حجم که در ۱۳۴۸ به امضای یازده نفر از شاعران و هنرمندان عرصه های مختلف به امضا رسید، از اهمیت بیشتری برخوردارند.

 

وی با این مقدمه سراغ جریان غزل پیشرو رفت و با استناد بر مقدمه کتاب "چه!؟ ریک های جوان" هادی خوانساری که ۱۳۷۹ منتشر شده و در بردارنده بخش عمده مانیفست غزل پیشرو بود، برخی از ویژگی ها و مسائل مربوط به فرم و قالب و جهان بینی و رویکردهای اعتراضی این نوع شعر را توصیف کرد.

 

هادی خوانساری شاعر، بیانیه نویس و فعال صلح در خصوص مانیفست غزل پیشرو گفت: این بیانیه یک اتفاق نو و تازه بوده است. ممکن است در حوزه های تکنیک نمونه های مشابهی از این رویکردها رخ داده باشد ولی به لحاظ فرم و سوژه های اجتماعی و بسیاری معیارهای دیگر، هیچگونه پیش زمینه ای برای آن وجود نداشت. و نوشتن این متن بارتاب تجربه های شخصی خودم بوده است."

 

 

وی افزود: "قالب غزل در فرهنگ ما جای بسیار خاصی دارد و فارس زبانان خاطره ی تاریخی از آن دارند. از موسیقی بسیار زیبایی بهره می برد و این موسیقی ایجاد لذت میکند و این آیتم های مثبت مورد توجه من بوده است تا بتوانم بخشی از جامعه را دوباره جلب کنم."

 

خوانساری فعالیت حرفه ای مطبوعات و نیز برپایی کلاس های دکتر رضا براهنی و فعالیت شاگردان وی در دهه هفتاد را از عوامل جدی پویایی و فعال بودن شعر این دوره برشمارده و توضیح داد که "غزل سراها بخاطر نداشتن رفتار حرفه ای و ناتوانی آثارشان در برابری با شعر حرفه ای روزگار، تریبون خاصی که مورد توجه محافل روشنفکری باشد، نداشتند و مورد توجه نبودند. به این ترتیب جریان غزل پیشرو را راه اندازی کردیم که روزنامه ها ابتدا نام غزل فرم را بر آثار ما نهادند‌. ولی این نام اشتباه بود و بعدا نام غزل پیشرو را بر آن نهادیم.


خوانساری در بیان شخصیت های تاثیرگزار این نوع غزل از شاعرانی همچون محمدسعید میرزایی و منتقدانی مانند شمس لنگرودی، دکتر میرباذل، دکتر بهزاد خواجات و یزدان سلحشور نام برد.

 

در ادامه نشست برخی از شبهات پیش آمده در خصوص چیستی غزل پیشرو و نگرش آن به مسائل عروضی و بلاغی توسط هادی خوانساری و دیگر کارشناس جلسه پاسخ داده شد.

 

این نشست در تالار مبارک فرهنگسرای بهمن برگزار شده و مرتضی جهانگیری، محمد نیازی، الهه کاشانی دبیر کانون ادبی بهمن و دیگر اعضای این کانون، در آن حضور داشته و به بیان نظرات خود پرداختند.

 

کد خبر: 900

عکاس: مریم یاوری

 

پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 ساعت 13:58

مدیر شانی:
نمایشگاه کتاب امسال سیر صعودی داشت
اختصاصی تارنا

نوشته شده توسط

 

در پایان کار سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران به سراغ ناشرانی رفتیم که امسال به جای شهر آفتاب به مصلی تهران نقل مکان کردند و با عناوین بسیاری از کتب چاپ شده در نمایشگاه حاضر شدند. انتشارات شانی یکی از نشرهایی بود که شاعران کتاب اولی بسیاری داشت و مخاطبان زیادی را برای خرید کتاب شعر به غرفه خود کشاند.

 

مدیر انتشارات شانی، ناشر تخصصی شعر درخصوص نمایشگاه کتاب امسال گفت: سی و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با کمی ها و کاستی هایش برگزار شد. مثل همیشه مولفین از آثار خود رونمایی کردند، تجدید چاپ ها انجام شد. تمرکز اصلی شانی بر روی تجدید چاپ ها بود. کتاب های بسیاری داشتیم که چاپ های دوم و سوم آن ها تمام شده بود. در کل این یازده روز نسبت به سال قبل سیر صعودی داشت و راضی بودیم.

 

مجید صالحی از تغییر مکان نمایشگاه کتاب ابراز خرسندی کرد و گفت: شهرآفتاب خوبی ها و بدی های خود را داشت، به لحاظ وسعت خوب بود و فضای بزرگتری در اختیار داشتیم. نکته ای هم که وجود داشت این بود که افرادی که برای خرید کتاب به شهر آفتاب می‌آمدند، واقعا افراد کتابخوان بودند. مصلی تهران با وجود نزدیکتر و در دسترس تر بودن برای عموم مردم جمعیت کاذب زیادی را هم به خود دید.

 

صالحی در ادامه به کتاب هایی که برای ورود به نمایشگاه با مخالفت مواجه شدند نیز نام برد و افزود: کتاب های «دیکتاتوری با چشمان قهوه ای» اثر رویا ابراهیمی و «با دست های من گلوی کسی را بریده اند» اثر حامد ابراهیم پور هردو کتاب هایی هستند که فروش آن ها سه سال در نمایشگاه کتاب تهران ممنوع است، اما در نمایشگاه های شهرستان ها فروش خوبی دارند.

 

وی به پرفروش های امسال نشر شانی نیز اشاره کرد و گفت: «از عشق برگشته» حسین زحمتکش به چاپ ششم رسید. «خانمی که شما باشید» حامد عسکری به چاپ چهاردهم رفت. چاپ چهارم «تن ها» امید صباغ نو هم در نمایشگاه به اتمام رسید. کتاب های پوریا پلیکان، داود سوران و اهورا فروزان نیز به چاپ دوم رسید.

 

وی در پایان نمایشگاه امسال را با کیفیت ارزیابی کرد و گفت: استقبال و فروش خوبی را شاهد بودیم. شانی با 290 عنوان کتاب در نمایشگاه حاضر شد که در این بین 80 عنوان، کتاب اولی بودند.

 

کد خبر: 899

 

چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 ساعت 14:38

مدیر نشر فصل پنجم:
شهر آفتاب شهری ابری بود  
اختصاصی تارنا

نوشته شده توسط

 

در پایان کار سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران به سراغ ناشرانی رفتیم که امسال به جای شهر آفتاب به مصلی تهران نقل مکان کردند و با عناوین بسیاری از کتب چاپ شده در نمایشگاه حاضر شدند. انتشارات فصل پنجم یکی از نشرهایی بود که شاعران و ترانه سرایان زیادی را به دیدار مخاطبان کشاند و از استقبال خوبی برخوردار بود.

 

مدیر انتشارات فصل پنجم درخصوص نمایشگاه کتاب امسال گفت: از وزیر ارشاد که مصلی را در اختیار ناشران قرار داده اند تشکر می کنم؛ چرا که به نظرم شهر آفتاب شهری ابری بود و در آنجا به معنی واقعی کتابی ورق نمی خورد. مصلی به دلیل مرکزیت، سهل الوصول بودن راهها و دسترسی مردم بهانه ای بود تا استقبال از نمایشگاه به سال ۹۴ برگردد. اتفاقات خوبی افتاد و اکثر مردم توانستند از نمایشگاه بازدید کنند. فروش بالا رفت. بیش از ۱۵۰ تن از عزیزان شاعر را در این نمایشگاه دیدم.

 

بیگی ادامه داد: در شهر آفتاب بیشتر از حدود ۲۰، ۳۰ شاعر از نمایشگاه استقبال نمی کردند. همین مراوده ها موضوع کتاب،  کتابخوانی و نشر را در سطح کشور ارتقا می دهد. تا زمانی که جای مناسبی را به نمایشگاه اختصاص ندهیم مصلی جایگاه مناسبی است. مخاطبان واقعی شعر را اینجا دیدیم و به لطف خدا امسال همه چیز خوب بود.

 

این شاعر در پاسخ به این پرسش که با چند عنوان کتاب در نمایشگاه حاضر شدید گفت: نزدیک به ۸۴ کتاب چاپ اولی و مجموعا حدود ۵۰۰ عنوان کتاب داشتیم که در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. کتاب "حوت" مهدی فرجی  در نمایشگاه رونمایی شد و حمیدرضا برقعی چاپ کتاب "تحیر" خود را دوباره به ما واگذار کرد. کتاب شاخنامه در حوزه طنز از مسلم حسن شاهی که پدیده و اتفاقی تازه در حوزه ی طنز محسوب می‌شود هم کتاب ارزشمندی است. علی عطری نیز اتفاقی تازه در حوزه ی رباعی به شمار می آید که از «حرف خصوصی» او هم رونمایی شد.

 

پرویز بیگی در ادامه از آثار توقیفی و آثاری که اجازه حضور در نمایشگاه را نداشتند نام برد و افزود: «ن» و «ی» حسین جنتی  همچنان اجازه ی ورود به نمایشگاه ندارد. درخصوص تجدید چاپ این دو کتاب هم باید با مسئولان صحبت کنیم. آثار محمدرضا طاهری با عناوین "آرامگاه ادبی" و لوطی کشی" و  "بلک سبث" از محمد بیگی که ترجمه است هم آثاری بودند که اجازه ورود و فروش در نمایشگاه را نداشتند. ضمن اینکه کتاب ترانه های نیلوفر لاری پور تا لحظه آخر در کش و قوس حضور در نمایشگاه بود که خداروشکر مجوز گرفت و با استقبال مخاطبان مواجه شد. این مشکلات به وزیر محترم ارشاد گزارش و ارائه شد. انشاءالله که حل شود.

 

وی در پایان گفت: به عنوان کلام آخر خوشحالم که مخاطبان آثار از سراسر کشور و شهرستان در نمایشگاه حضور یافتند. سال قبل فروش پخش ما در اردیبهشت بیشتر از نمایشگاه بود. این دال بر این بود که شهر آفتاب فروش خوبی نداشت. به هرحال مصلی شرایط بسیار بهتری دارد.

 

خبرنگار: مهدیه رشیدی

کد خبر: 898

 

 

در پایان کار سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران به سراغ ناشرانی رفتیم که امسال به جای شهر آفتاب به مصلی تهران نقل مکان کردند و با عناوین بسیاری از کتب چاپ شده در نمایشگاه حاضر شدند. موسسه انتشارات نگاه یکی از نشرهایی بود که غرفه بسیاری شلوغی در نمایشگاه داشت و شاعران و ترانه سرایان زیادی را به دیدار مخاطبان کشاند.

در ادامه به گفتگو با علیرضا رئیس دانا مدیر موسسه انتشارات نگاه نشستیم:

 

مدیر موسسه انتشارات نگاه از تغییر مکان نمایشگاه امسال از شهر آفتاب به مصلی ابراز رضایت کرد و گفت: نقل مکان به مصلی بسیار خوب بود. ما امسال چیزی حدود 30 درصد افزایش فروش تعدادی داشتیم. شهر آفتاب بسیار دور و برای دسترسی مشکل بود. بسیاری از مولف ها و مردم برای رفت و آمد مشکل داشتند. مصلی با دسترسی های آسان تر خیلی مناسب تر بود.

 

علیرضا رئیس دانا به کتاب های نشر نگاه اشاره کرد و گفت: به جز چندصد جلد کتابی که همیشه داریم، امسال با 60 عنوان تجدید چاپ و چاپ اول در نمایشگاه حاضر شدیم. کتاب هایی مثل  «چشم هایش» بزرگ علوی با حدود هزار جلد در نمایشگاه، مجموعه ترانه های روزبه بمانی با فروش بیش از 500 جلد در یک روز، مجموعه ترانه های رستاک حلاج با فروش بالغ بر 500 جلد در یک روز از پر فروش های نگاه بودند.

 

وی افزود: کتاب های غلامحسین ساعدی، افشین یدالهی، سیمین بهبهانی و شاملو هم در راس همه کتاب ها از فروش بسیار خوب و استقبال بالایی برخوردار بودند. فروش کتاب های کلاسیک عام پسند مثل نیما، نادرپور، شمس لنگرودی و ... نیز بسار خوب بود.

 

مدیر نشر نگاه در پایان به کتاب های توقیفی نیز اشاره کرد و گفت: به جز دو اثر «تقدیر» مونا برزویی و ترانه های یغما گلرویی که مجوز فروش آن ها را نداشتیم، اثر توقیفی دیگری وجود نداشت.

 

کد خبر: 896

اولین مجمع انجمن‌های ادبی کشور و اختتامیه دومین جایزه ملک‌الشعرای بهار، در مجتمع فرهنگی آدینه برگزار شد.

 

به نقل از روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، در این مجمع که با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزار شد، محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد، اعضای هیات موسس انجمن‌های ادبی، کارگروه اعطای شناسه انجمن‌های ادبی و برخی از چهره‌های فرهنگ و ادبیات کشور حضور داشتند.

 

در ابتدای این مراسم که با حضور دبیران و نمایندگان بیش از ۳۰۰ انجمن ادبی کشور برگزار شد، غلامرضا طریقی با کسب بیشترین آرا به عنوان دبیر «مجمع انجمن‌های ادبی» انتخاب شد.

 

در بخش دیگر، سیدعباس صالحی با حضور در جمعِ دبیران انجمن‌های ادبی، پای حرف‍‌ها، دغدغه‌ها و مشکلات آنان نشست و قول‌هایی برای رفع مشکلات و بهبود شرایط موجود داد.

 

در پایان این برنامه، از ۱۳ انجمن ادبی که گزارش فعالیت‌ها و طرح‌ها اجرایی خود را برای دبیرخانه دومین جشنواره انجمن‌های ادبی ارسال کرده‌ بودند، با اهدای نشان ملک‌الشعرای بهار، لوح تقدیر و جایزه نقدی تقدیر شد.

 

کد خبر: 894

صفحه1 از34

آخرین اخبار

تمامی حقوق این وب سایت برای تارنا محفوظ می باشد