مکتب سازی، فرصت سوزی ---------- انتشار دکلمه ای از منوچهر آتشی ----------------- گزارش تصویری اختتامیه سومین دوره جشنواره نیاوران --------- فیلم شعرخوانی محمدعلی بهمنی
گزارش

گزارش (366)

مدیرعامل جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بر لزوم توجه بیشتر به نقش تولی‌گری این مجموعه در حوزه‌های فرهنگی‌، هنری و ادبی تاکید کرد.

 

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، ابوالفضل (فاضل) نظری،در آیین تکریم از علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل سابق و معارفه خود به عنوان مدیرعامل جدید کانون با تاکید بر این موضوع گفت: به اعتقاد من حوزه‌های تصدی‌گری فرهنگی کودکان و نوجوانان باید به بخش‌های خصوصی، جوانان مستعد و سازمان‌های مردم‌نهاد واگذار شود و کانون به عنوان متولی اصلی این حوزه نقش خود را پررنگ‌تر ایفا کند.

 

 

مدیرعامل جدید کانون هم‌چنین بر توجه بیشتر به محتوا محور بودن فعالیت‌ها و توسعه کیفی در کنار کمیت‌ها تاکید کرد و افزود: باید تلاش کنیم اعتماد خانواده‌ها را نیز به کانون افزایش دهیم.

 

نظری با اشاره به این‌که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی و اثرگذارترین بخش‌های جامعه است، خاطرنشان کرد: از نقش این مجموعه‌ی فرهنگی نه می‌توان صرف‌نظر کرد و نه به جایگاهی که اکنون در آن قرار دارد، می‌توان بسنده کرد.

 

وی فرهنگ را مجموعه‌ای از آداب، عقاید، اعتقادات، باورها، رفتارها، هنجارها و نمادهایی دانست که رفتارهای انسان‌ها را شکل می‌دهد و به آن‌چه که هستند تبدیل می‌کند.

 

نظری افزود: اگر فرهنگ را به مثابه معماری یک بنا نگاه کنیم آن‌چه به این بنا شکوه می‌دهد در واقع خشت اول آن است که درست گذاشته شده است و دوران کودکی نیز که زمان شکل‌گیری شخصیت افراد است، نقش بسیار با اهمیتی دارد.

 

وی با بیان این‌که ایجاد تغییر در اعتقادات و باورها، کاری دشوار است اظهار داشت: باید تلاش کنیم با تغییر در کودکان که همان سنگ بنای جامعه‌اند در جامعه تغییر ایجاد کنیم.

 

وی با اشاره به این‌که گام‌های بسیار خوبی در زمینه فعالیت‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان برداشته شده که شایسته قدردانی است، گفت: معتقدم اگر فعالان حوزه فرهنگ با قلب و جان خود گام برمی‌دارند برای کار در کانون باید یک چاشنی عشق نیز به آن اضافه کرد، چرا که برای ایجاد افق‌های تازه در این بخش اگر عشق نباشد زیان خواهیم کرد.

 

 

مدیرعامل جدید، کار در کانون را پیش از آن‌که تلاشی برای پاداش باشد پاداشی برای تلاش‌ کسانی دانست که در این مسیر متحمل زحمت و همتی شده‌اند و اظهار امیدواری کرد: ثمره‌ی تلاش‌های وی نیز در آینده با بالندگی کودکان و نوجوانان مشخص شود.

 

وی در پایان از اعتماد وزیر آموزش و پرورش قدردانی کرد و ابراز داشت: خدا را شاکرم که در این برهه از عمرم توفیق خدمت به کودکان و نوجوانان کشور را پیدا کردم و خود را کانونی می‌دانم و کانونی خواهم ماند.

 

آیین تکریم از تلاش‌های علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل سابق و معرفی ابوالفضل (فاضل) نظری به عنوان مدیرعامل جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عصر روز 22 آذر 1396 با حضور سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در سینما تئاتر کانون برگزار شد.

 

وزیر آموزش و پرورش  هم گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را شریک مدرسه و محیط دوم یادگیری دانش‌آموزان می‌دانیم که می‌تواند بیش از گذشته در خدمت تعلیم و تربیت قرار گیرد.

 

سیدمحمد بطحایی تصریح کرد: این ظرفیت در کانون وجود دارد که به عنوان شریک در ماموریت‌های آموزش و پرورش و مدرسه ایفای نقش کند.

 

وی افزود: کانون بسیاری از محدودیت‌هایی که در مدارس و در قالب برنامه رسمی با آن مواجه هستیم را ندارد از همین جهت، استعداد قابل توجهی برای پذیرش این نقش را داراست.

 

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: کانون با هم‌افزایی با مدرسه این توان را دارد که در کنار مدیران نه به عنوان پشتیبانی کننده مدرسه، بلکه به عنوان شریک مدرسه ایفای نقش کند. بسیاری از اهداف تربیتی نظام آموزشی کشور از طریق فعالیت‌های کانون محقق می‌شود.

 

وی گفت: ویژگی شراکت کانون و مدرسه در تربیت این است که امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی به شراکت گذاشته شود. از همین طریق باید هم‌افزایی صورت‌ گیرد، اگر این دو با یک هدف و در یک راستا ساماندهی شوند شرط این شراکت را بجا آورده‌اند.

 

وی ادامه داد: کانون پرورش فکری یک محیط یادگیری انعطاف‌پذیر است به شرط آن‌که قالب‌هایی را که همواره در تصمیم‌گیری‌ها حاکم می‌دانیم کنار بگذاریم و اجازه دهیم کانون در کنار مدرسه در اختیار تعلیم و تربیت دانش‌آموزان قرار بگیرد.

 

 

بطحائی یادآور شد: از آنجا که حجم بسیار زیادی از تولیدات چند رسانه‌ای در کشور ما وجود دارد و به دلیل جنبه‌های تجاری بیشتر در حوزه کودک و نوجوان گستردگی پیدا کرده انواع تولیداتی که خارجی هستند در این رقابت وجود دارند که ماموریت جدی کانون در این شرایط حمایت از تولیدکنندگان برای باز کردن فضای رقابت با چنین محصولات خارجی است.

 

وزیر آموزش و پرورش افزود: کانون می‌تواند به مانند نخ تسبیح، نقش موثری در عرصه ادبیات کودک ایفا کند و فعالان این عرصه کانون را به عنوان یک پشتیبان و حامی جدی بشناسند.

 

وی افزود: باید از کانون به عنوان محیط یادگیری انعطاف‌پذیر نام ببریم زیرا از طریق کانون می‌توان به اهداف مدنظر در امر تعلیم و تربیت دست پیدا کرد به شرط آنکه بخشی از قالب‌های حاکم بر تصمیم‌گیری‌ها را کنار بگذاریم.

 

بطحایی با اشاره به پیشینه کانون گفت: کانون پیشینه غنی و قوی 52 ساله دارد و انباشتی از تجربه‌های مختلف در حوزه فرهنگ و هنر و ادبیات کودکان را در خود جای داده و سرمایه گران‌قدری است تا به‌عنوان یک موتور محرک برای حرکت در مسیر تعلیم و تعلم قرار گیرد.

 

وی با بیان این‌که کانون به عنوان یک محیط یادگیری می‌تواند به جبران نقایصی که در مدرسه و در فرآیند تعلیم و تربیت وجود دارد بپردازد، افزود: کانون با برخورداری از هنر، سهم فراوانی در تربیت کودکان و نوجوانان دارد. کودکان ایرانی باید با نشاط، سرزنده و امیدوار به آینده و تلاشگر تربیت شوند.

 

وی گفت: ما انتظار داریم بچه‌ها کار گروهی و تعامل با یکدیگر، صبوری، آزادی و آزادگی، صداقت و درستی را یاد بگیرند که مدارس ما نمی‌تواند همه این اهداف را محقق کند و کانون می‌تواند به عنوان محیط دوم یادگیری بیش از گذشته مورد توجه و در کنار مدرسه قرار گیرد.

 

بطحایی تصریح کرد: در میان انواع محیط‌های یادگیری، کانون از یک پایگاه اجتماعی فاخری برخوردار است، همه ما تجربه و خاطره‌های خوبی از کانون داریم و محیط آرامش‌بخش، شادی و نشاط و ترکیب رنگ‌ها را در ذهن ما تداعی می‌کند.

 

 

وی با اشاره به این که کانون پایگاه اجتماعی و سرمایه عظیمی است که مردم به آن اعتماد دارند، افزود: کانون پرورش فکری در کنار ماموریت خود در حوزه ادبیات هنر کودکان و نوجوانان می‌تواند در حوزه‌های مهارت‌آموزی نیز وارد شود و در زمینه کارآفرینی، تقویت روحیه پرسشگری و هدایت به سمت پژوهش نیز وارد عمل شود.

 

وزیر آموزش و پرورش در توصیف ابوالفضل (فاضل) نظری از وی به عنوان هنرمندی جوان، پرتلاش و پرانرژی و دارای ذوق و درک عمیق از جامعه هنری کشور یاد کرد و گفت: بسیاری از هنرمندان به کانون احساس تعلق می‌کنند و خودشان را مدیون و وام‌دار این مجموعه می‌دانند و برای کمک به کانون آماده‌اند. امیدوارم مدیرعامل جدید کانون با ارایه‌ی برنامه خود، از این ظرفیت بی‌کران جامعه هنری برای شتاب‌بخشیدن به فعالیت‌های کانون استفاده کند.

 

وی در پایان همچنین به خدمات مدیرعامل سابق کانون نیز اشاره کرد و گفت: چهار سال پر ثمر در کانون پشت سر گذاشته شد و این خدمات در تاریخ کانون ماندگار خواهد شد. از آقای حاجیان‌زاده خواسته‌ام به‌عنوان مشاور با من همکاری کند تا از تجربه‌هایش در حوزه‌های فرهنگ و هنر کودک و نوجوان استفاده کنیم.

 

کد خبر: 745

 

آیین رونمایی و معرفی نه اثر تازه انتشار یافته از انتشارات نزدیکتر عصر روز گذشته با حضور جمع کثیری از شاعران در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

 

این مراسم با حضور شاعرانی چون جواد محقق، هرمز علی پور، اصغر معاذی، دکتر اسماعیل امینی، لیلا کردبچه، رضوان ترابی، علیرضا راهب، ساجده جبارپور، امید چاوشی، فرامرز راد، سید محمدحسین حسینی، الهه کاشانی، اصغر علی کرمی، حمیدرضا مقدسی مدیر شبکه پیام و... به همراهی امیرعلی سلیمانی مدیر انتشارات نزدیکتر و بهزاد نجفی مدیر داخلی این نشر با اجرای حمیدرضا شکارسری برگزار شد.

 

 

شکارسری ابتدا درخصوص فعالیت ناشران در ایران گفت: کار نشر در این کشور بسیار سخت است و به نوعی بنگاه اقتصادی برای ناشرین به شمار می‌رود. هیچ گاه نمی‌توان یک نشر را بدون در نظر گرفتن منابع مالی موفق دانست.  اگر تنها به یک حوزه تخصصی هم بپردازد که بسیار مشکل تر می‌شود.

وی ادامه داد: انتشارات نزدیکتر قدم های اول را بسیار بلند و محکم برداشته، انتظارات مخاطبان خود را بالا برده و این کاری  بسیار دشوار است.  من برای انتشارات نزدیکتر و مدیران جوان آن آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

 

 

بهزاد نجفی مدیر داخلی این نشر نیز گفت: استاد شکارسری همیشه حامی شعر جوان و شاعران جوان بوده اند. در ابتدای مسیر نشر ما نیز از «نزدیکتر» حمایت کرده و با سخاوت جدیدترین اشعارشان را برای چاپ به ما سپردند.

وی افزود: یکی از نه کتابی که امروز رونمایی می‌شود اثر حمیدرضا شکارسری است.

 

آثاری که در این جلسه معرفی و رونمایی شد سطری پر از میل بوسه سروده حمیدرضا شکارسری، بدبیاری اثر محمدحسین ملکیان، سربازی با گلوله ی برفی تالیف مجید سعدآبادی، به می معامله کن سروده ناصر حامدی، راهی که تو انتهاشی اثر مصطفی محدثی خراسانی، شکوفه های همیشه تالیف حامد رمضانیان و سه اثر با ترجمه اصغر علی کرمی با عنوان های آن زن جمله ی اسمیه است اثر محمود درویش، از پیکر تا دریا تالیف آدونیس و همه چیز ممکن است سروده نزار قبانی است.

 

 

اصغر علی کرمی دیگر مولف و مترجم این نشر که سه مجموعه منتشر شده با انتشارات نزدیکتر دارد نیز درخصوص این نشر گفت: مدیران نشر نزدیکتر بسیار منظم، دقیق و خوش حساب هستند و همین انگیزه ای شد تا سه کتاب آخر خود را به این نشر بسپارم.

 

دکتر لیلا کردبچه نیز از «نزدیکتر» صحبت کرد و گفت: از مدتها پیش در جریان زحمات و فعالیت های این نشر بودم و می‌دانم که سلیقه بسیار خوبی برای انتخاب آثار دارند و همین چند اثر منتشر شده گواه خوبی بر این ادعاست. در ادامه نیز منتظر کتاب های آینده این نشر هستم.

 

علیرضا راهب از دیگر شاعران حاضر در جلسه نیز گفت: امیدوارم سلیقه و نگرشی که امیرعلی سلیمانی در وجود خود دارد را در این نشر جاری و دانسته های شاعرانه خود را به این نشر تزریق کند.

 

 

در پایان نیز امیرعلی سلیمانی مدیر انتشارات نزدیکتر از همه شاعرانی که در جلسه حضور داشتند تشکر و قدردانی کرد و آینده این نشر را بسیار روشن دانست.

وی افزود: در جلسات آینده کانون ادبی بهمن هجده اثر دیگر نشر نزدیکتر نیز رونمایی و معرفی خواهد شد.

 

لازم به ذکر است که در خلال این سخنرانی ها شاعران به شعرخوانی پرداخته و اعضای جدید مجمع کانون ادبی بهمن نیز معرفی شدند.

 

فرهاد شبان رئیس واحد شبکه همکاری های فرهنگسرای بهمن پس از سه سال فعالیت در این فرهنگسرا، خداحافظی و جای خود را به مصطفی اصفهانی داد.

 

اعضای جدید مجمع تصمیم گیری این فرهنگسرا متشکل از الهه کاشانی، اصغر علی کرمی، فرشید ذوالفقاری، دکتر ابوذر احمدی، تکتم آقابالازاده، بهرام ابراهیمی و نرگس حسین پور است. ضمنا الهه کاشانی نیز به عنوان دبیر جدید این کانون معرفی شد.

 

 

خاطرنشان می‌شود که حضور در این جلسات برای عموم آزاد و رایگان است و علاقمندان می‌توانند برای حضور، روزهای چهارشنبه از ساعت 17 به آدرس تهران، میدان بهمن، فرهنگسرای بهمن، تالار مبارک مراجعه نمایند.

 

عکاس: نرگس حسین پور

کد خبر: 744

 

 

انجمن ادبی گیومه به مناسبت شب یلدا چهل و چهارمین نشست تخصصی خود را برگزار می‌کند.

 

این انجمن در این جلسه از سری نشست های خود به معرفی و رونمایی از کتاب «مرد مرموز» اثر جواد نعمتی می‌پردازد.

 

این اثر به همت نشر مایا منتشر شده و در جلسه رونمایی از آن شاعرانی چون محمدعلی بهمنی، محمد سلمانی، عبدالجبار کاکایی، هرمز علی پور، علیرضا راهب، سید عباس سجادی و... با اجرا و دبیری امید بیگدلی حضور خواهند داشت.

 

لازم به ذکر است که ورود برای عموم آزاد و رایگان است.

 

خاطر نشان می‌شود که علاقمندان برای حضور در این نشست می‌توانند روز شنبه 25 آذر ماه از ساعت 16 الی 18.30 به آدرس اتوبان مدرس، اتوبان حقانی، ورودی کتابخانه ملی، سمت راست ساختمان آلمینیوم نما، خانه شعر مراجعه نمایند.

 

کد خبر: 743

مراسم تجلیل از مقام ادبی سید محمدحسین شهریار و رونمایی از کتاب «شهریار و انقلاب ملت» شامگاه یکشنبه ۱۹ آذر در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، در ابتدای این مراسم که با حضور ادیبان، صاحب نظران و علاقمندان به شعر و ادبیات برگزار شد، ناظر شرفخانه‌ای وموسوی گرمارودی با حضور بر روی سن و ذکر خاطراتی از سید محمدحسین شهریار اشعاری را در رثای این شاعر ملی وپرآوازه  برای حضار خواندند.

 

در ادامه این مراسم  سید محمدعلی آل هاشم، امام جمعه تبریز در  سخنانی شهریار را در شمار نوابغ معاصر ایران زمین دانست که توانسته طرحی نو در ادبیات فارسی در اندازد.

 

وی افزود: دوره زندگی شهریار دوره پر فراز و نشیبی است که با حوادث بسیار در تاریخ معاصر همراه بود. یکی از مهم‌ترین رویدادهایی که شهریار در دوران بلوغ شعری و ادبی خود تجربه کرد پیروزی انقلاب اسلامی بود. شهریار برای انقلاب دل می‌سوزاند. انقلابیون بسیاری، اشعار شهریار را، دربرگیرنده اعتراض او به ظلم حاکمان عنوان کرده‌اند و آن را دستمایه فعالیت‌های انقلابی خود قرار داده بودند.

 

 آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی همچنین شعر شهریار را شعری متعهد و انقلابی دانست و گفت: شهریار ارادت و علاقه وافری به خاندان عترت داشت که شعر «علی ای همای رحمت» تنها نمونه‌ای از آثار وی در ستایش اهل بیت است. شهریار همچنین در آثار خود کوشید ظلم و ستم جنگ افروزان و وحشیگری‌های صدام را به تصویر بکشد. این شاعر همچنین همواره رشادت‌های جوانان ایرانی را در دفاع از دین و میهن در هشت سال دفاع مقدس می‌ستود.

 

امام جمعه تبریز در پایان صحبت‌هایش شهریار را یک عاشق واقعی به ملت و میهن و زادگاهش عنوان کرد و گفت: شهریار شاعری بسیار متواضع بود. تواضع یکی از ویژگی‌های اصلی یک انسان مومن است. از این رو  امیدوارم پژوهشگران جوان بیش از پیش به تفکر و غور در آثار این شاعر گرانمایه بپردازند.

 

در بخش دیگر این مراسم سید عباس سجادی، مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، استاد شهریار را شاعری تاثیرگذار در شعر معاصر دانست. وی اظهار داشت: شهریار با اشرافی که بر ادبیات کهن ایران و نیز قالب‌های شعری نو داشت نشان داد که اگر بخواهد می‌تواند در قالب‌های نو نیز شعر بسراید. هر چند که به دلیل عمق حیدربابا به دیگر اشعار شهریار کمتر توجه شده است.

 

سجادی همچنین از محمدحسین فردی نیز قدردانی کرد که در انتشار اشعار و آثار استاد شهریار تلاش‌های فراوانی مبذول داشته است و نقشی همچون فرزند معنوی محمدحسین شهریار داشته است.

 

در این مراسم همچنین و برای اولین بار از کتاب «شهریار و انقلاب ملت» در حجمی قریب به هشتصد صفحه به‌انضمام دستخط‌های شاعر و نیز چندین عکس کم تر دیده شده از او با حضور سید محمدعلی آل هاشم امام جمعه تبریز، اصغر فردی و جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر رو نمایی شد.

 

پخش قسمت‌هایی از فیلم مستند «هم‌راه» کاری از حامد خسرو شاهی  در خصوص زندگی استاد شهریار به از دیگر قسمت‌های این برنامه بود که مورد استقبال حاضرین در سالن قرار گرفت.

 

پایان بخش این مراسم آواز خوانی اشعار استاد شهریار توسط محمد عبدالحسینی به همراه نوای تار فواد فردی بود.

 

کد خبر: 741

 

بر اساس خبری از حوزه هنری نشست‌های تخصصی پژوهشی «شعر» انقلاب اسلامی با حضور «محمدرضا سنگری»، «اسماعیل امینی» و «علیرضا بدیع» 19 آذر ماه در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

 

امینی در ابتدای این نشست در مورد مسئله پژوهش در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی، گفت: مسئله اصلی پژوهش در حوزه ادب انقلاب اسلامی، خطایی است که در حوزه پژوهش وجود دارد، عموم دانشگاهیان و حوزویان فکر می‌کنند که پژوهش به معنای گردآوری مطالب از کتابخانه‌ها و  اینترنت است. در نهایت نیز همین مطالب را در قالب پایان‌نامه‌های دانشگاهی به اساتید دانشگاهی ارائه می‌کند و آن‌ها نیز که معمولا در این امر سهل‌انگار شده و توجه دقیقی به پژوهش ندارند، می‌پذیرند.

 

 

او با بیان این‌که وجود ادبیات انقلاب برای آن نیست که ما به آن دلبستگی داریم یا اینکه به سفارش نظام حکومتی پیگیر آن هستیم اظهار کرد:ادبیات انقلاب بسیار گسترده‌تر  است، دوران انقلاب و دفاع مقدس حتی اگر دوران درخشانی برای ادبیات ایران هم نباشد، حداقل تکه جدا نشدنی‌ای از تاریخ کشور ما است. دوران انقلاب و دفاع مقدس برای تمامی مردم ایران  ارزشمند و تاثیرگذار است، مگر می‌شود شاعری را یافت که نشانه‌ای از ارزش‌های مردمی درون اشعارش دیده نشود؟ دوران انقلاب یکی از ارزش‌های مهم مردمی است که نمی‌توانیم آن را کنار بگذاریم. بلکه باید روز به روز آن را تقویت کنیم.

 

 

این شاعر پرسش‌هایی را  که برای شعر انقلاب اسلامی اولویت دارد طرح کرد و گفت: این پرسش‌ها  برای شناخت و ترسیم راه آینده ادبیات انقلاب لازم و ضروری هستند، آیا گونه شعری با عنوان «شعر انقلاب اسلامی» داریم؟ یا اینکه چنین گونه‌ای از شعر تنها ساخته خواسته‌های شخصی ما است که دوست‌دار انقلاب هستیم؟ اگر چنین ادبیاتی شکل گرفته آیا به انتخاب مولفان ادبیات بوده یا به سفارش نظام حکومتی شکل‌گرفته است؟ آیا طی گذشت 40سال از انقلاب اسلامی شعر و ادبیات آن تغییر کرده و یا ثابت مانده است؟ آیا می‌توانیم آثار انقلاب را به دو دسته طبیعی به معنای بیان واقعیات انقلاب و دسته مدافع انقلاب تقسیم کنیم؟ وقتی می‌گوییم شعر و ادبیات انقلاب اسلامی آیا توقع داریم که همه مولفه‌ها به یک شیوه تحلیل داشته باشند و یا اینکه طیف‌های مختلف سیاسی، زبانی و اجتماعی در آن را می‌پذیریم؟ آیا به لحاظ ساحت‌ها و قالب‌ها فراروی داشتیم؟ آیا گسترده‌تر شده و یا محدودتر شده است؟

 

 

او افزود: یکی از مشکلاتی که پژوهش در ادبیات کشور ما دارد این است که اگر یک نفر یک نظری را، چه درست و چه غلط، ارائه کند، تا سال‌های سال آن نظر میان دانشگاهیان نهادینه می‌شود. مثال این موضوع نظری است که در مورد «قیصر امین‌پور» در دوره‌ای از سوی شخصی بیان شد.

 

سنگری نیز در این برنامه به معرفی یک پژوهش درست پرداخت و گفت: اگر پژوهش را تلاشی عالمانه، روشمندانه و فرایندی برای دستیابی به یک مسئله بدانیم باید به چند عنصر توجه داشته‌ باشیم، اولین عنصر لازم برای انجام پژوهش، داشتن دانش کافی برای آن است. علاوه بر دانش و بینش، باید منش به معنای صداقت و انصاف هم داشته باشد. چرا که باید حقیقت را در پژوهش‌های خود ارائه کند نه آنچه مورد علاقه شخصی‌اش است. همچنین  باید ضرورت پژوهش در ادبیات انقلاب را درک کنیم. چرا که برخی‌ها معتقدند برای پژوهش در این زمینه باید اجازه دهیم حداقل یک سده از ادبیات انقلاب عبور کند، سپس به بررسی آن بپردازیم. اما چنین کاری می‌تواند به فراموشی ادبیات انقلاب اسلامی منجر شود.

 

 

این شاعر خاطرنشان کرد: ادبیات انقلاب کشور ما نباید فرصت حضور و آفرینندگان آثار انقلابی را از دست بدهد؛ چرا که اگر آن‌ها دیگر در بین ما نباشند نمی‌توانیم آثار تولیدی آن‌ها را به‌ خوبی بشناسیم.

 

او با بیان این‌که  عناصر زیبایی‌شناسی یکی دیگر از مفاهیم لازم برای پژوهش است، اظهار کرد: عناصر زیبایی‌شناسی آثار هنری به‌خصوص در شعر  به فهم متن شعر به ما کمک می‌کند که  نباید مورد غفلت قرار گیرد. از طرفی دیگر پژوهشگر برای انجام پژوهش خود باید ابتدا بداند با کدام عرصه پژوهشی روبه‌رو است. مثلا با عرصه ادبیات دفاع مقدس روبه‌رو است. اگر به این عرصه نپردازد و آنچنان که شایسته است رسیدگی نکند، بخشی از ادبیات امروزمان را از دست می‌دهیم. همان‌طور که بسیاری از فرهنگ ادبیاتی خود را با سهل‌انگاری و عدم پرداخت‌های ادبی از دست داه‌ایم.

 

 

 سنگری نیز در ادامه با اشاره به برخی قوانین دانشگاهی که موجب آسیب به پژوهش در ادبیات کشور ما می‌شود، گفت: ما در کشور با مقوله‌ای به نام پژوهش‌های زخمی روبه‌رو هستیم. یعنی موضوعات خوبی که از سوی برخی‌ها به صورت ناقص انجام شده است و دیگر به کسی اجازه انجام دوباره آن پژوهش را نمی‌دهند. این در حالی است که انجام پژوهش‌های ناقص در دانشگاه‌های کشور موجب ضعیف شدن علوم مختلف کشور می‌شود.

 

سنگری همچنین یادآور شد: باید بررسی کنیم که چقدر از حضور ادبیات انقلاب و فرهنگ ما در بیرون از مرزهای کشور غافل مانده‌ایم. مثلا شعر انقلاب در خارج از کشور ما چقدر توانسته تاثیرگذار باشد؟ همچنین چقدر ما از اشعار دیگر کشورها تاثیر پذیرفتیم.

 

 

این شاعر خاطر نشان کرد: ژرفابخشی و گسترش، عنصر دیگر در حوزه پژوهش‌های شعر انقلاب است که باید مورد توجه قرار گیرد.  برخی از پژوهش‌های انجام شده در حوزه شعر انقلاب نیز مربوط به دو دهه قبل است، در حالی که امروزه تغییر تحولاتی شکل گرفته است. شعر انقلاب باید از سطحی نگری دوری کند و تا می‌تواند عمیق به موضوعات مختلف نگاه داشته باشد.

 

سنگری در مورد ابهامات ایجاد شده در شعر انقلاب  نیز گفت: ابهام‌زدایی در مقابل معارض‌های ادبی یکی دیگر از نکات مهمی است که باید برایش کاری انجام شود. اهالی شعر و ادبیات انقلاب در مقابل شبهات ادبی هیچ‌کاری نکرده‌اند. باید زمینه مناسب را برای رفع این ابهامات فراهم آوریم.

 

 

در ادامه این برنامه امینی با اشاره به ابتدای شکل‌گیری شعر انقلاب اظهار کرد: پس از انقلاب عده‌ای از جوانان در حوزه هنری جمع شدند و شروع به کار در عرصه شعر انقلاب کردند. در این شرایط عده‌ای می‌گفتند که این جوانان سعی دارند با وارد ساختن مطالب مذهبی در شعر تغییر و تحولی ایجاد کنند اما شکست می‌خورند. اما دیدیم که شد. جریان شعر انقلاب اسلامی ادامه منطقی شعر فارسی است. با این تفاوت که شاعران کهن شعر فارسی انسانی را می‌آفریدند که سراپا پاکی و شجاعت باشد و تا آخرین توان خود پای حمایت‌ از سرزمین خود می‌ایستد. اما در دوران انقلاب و دفاع مقدس ما در واقعیت با چنین انسان‌هایی روبه‌رو شدیم.

 

 

همچنین سنگری درباره جریان ادبیات انقلاب، گفت: اولین ویژگی، جریان تداوم و ماندگاری است. باید بررسی کنیم که آیا جریان فرهنگ انقلاب و دفاع مقدس مستمر است. دومین ویژگی جریان انقلاب میزان تاثیرگذاری آن است که هم از درون جامعه کشور و هم در بیرون از جامعه کشور خودمان باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

 او در پایان اظهار کرد: ادبیات و شعر انقلاب دارای ویژگی خاصی است که آن را از ادبیات پیش از انقلاب متمایز می‌سازد. آن ویژگی امید است که پس از انقلاب در آثار شاعران ما موج می‌زند.ادبیات امروز کشور ما هم جریان است و هم جریان‌ساز است. ادبیات شعر امروز کشور ما آفاقی است. ادبیات امروز کشور ما مملو از عرفان است. اما اینکه قابل مقایسه با ادبیات کهن ما هست یا خیر، موضوع مناسبی برای انجام پژوهش است.

 

کد خبر: 740

دوشنبه های شعر نگارستان برگزار می‌شود.

 

یکی دیگر از سری نشست های دوشنبه های شعر نگارستان این هفته با حضور استاد محمدعلی بهمنی، احمد مسجد جامعی، محمدعلی ابطحی، محمد جواد حق شناس، شاعران، هنرمندان و علاقمندان به ادبیات با اجرای سمانه نائینی برگزار می‌شود.

 

علاقمندان برای شرکت در این نشست ادبی می‌توانند روز  دوشنبه ۲۰ آذر ماه ۹۶ ساعت ۱۶الی۲۰ به بوستان گفتگو،نگارستان شهر مراجعه نمایند.

 

لازم به ذکر است که ورود برای عموم آزاد و رایگان است.

 

کد خبر: 739

 

اولین کنگره سراسری «شعر جوان ایران» با هدف اعتلای فرهنگ و هنر ایرانی، معرفی و حمایت از استعدادهای جوان برگزار می شود.

 

اداره کل فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی و همکاری بنیاد شعر و ادبیات داستانی اولین کنگره سراسری  «شعر جوان ایران» را با هدف  اعتلای فرهنگ و هنر ایرانی  ، معرفی و حمایت از استعدادهای جوان برگزار می نماید.

 

این جشنواره در دو بخش اصلی و ویژه برگزار می‌شود که بخش اصلی با موضوع آزاد و بخش ویژه با موضوع زلزله غرب کشور( حماسه ی مهربانی ملت ایران، همدردی با خانواده قربانیان و آسیب دیدگان و... )در قالب های شعر کلاسیک شامل غزل، مثنوی، رباعی و... و قالب شعر آزاد است.

 

بر اساس اعام دبیرخانه این جشنواره شاعران جوان می توانند حداقل ۳ و حداکثر ۵ اثر از آثار خود را با (قلم ۱۲ فونت B nazanin ) و در فرم آثار که در کانال جشنواره و سایت درج گردیده است به نشانی جشنواره ارسال نمایند. ضمنا در هربخش و در هر قالب(کلاسیک و آزاد)  به برگزیدگان جوایز ارزنده به همراه تندیس و لوح تقدیر جشنواره اهدا خواهد شد.

 

این دبیرخانه اعلام کرده که مهلت ارسال اثر تا 15 بهمن ماه و حداکثر سن جهت ارسال آثار ۳۰ سال و به همین دلیل ارسال تصویر کارت ملی الزامی است.

 

خاطرنشان می‌شود که هیات علمی کنگره شعر جوان ایران، متشکل از اساتید و شاعران مطرح  معاصر  خواهد بود که در پایان نتایج داوری آثار، اسامی آن ها اعلام خواهد شد.

 

نشانی الکترونیکی جهت ارسال آثار به دبیر خانه  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و نشانی دبیرخانه جشنواره، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، دبیرخانه کنگره سراسری شعرجوان است.

 

لازم به یاد آوری است که تمام اطلاع رسانی ها ابتدا از طریق کانال جشنواره به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید.

 

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به کانال جشنواره به نشانی  kongeresherjavaniran@  و یا سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به نشانی مراجعه نموده   www.kermanshah.farhang.gov.ir  و یا با شماره 09120895931 تماس حاصل نمایید.

 

کد خبر: 737

 

 

انتصاب فاضل نظری، شاعر، هنرمند و مدیر فرهنگی به سمت معاون وزیر و رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از خبرهای مهم این روزهاست.

بطحایی در ادامه تحولات وزارت آموزش و پرورش، با انتخاب یکی از نام‌آوران حوزه فرهنگ علاوه بر جوان‌گرایی تغییرات اساسی را در سیاست‌ها و ماموریت ها به کانون در نظر گرفته است.

 

این خبر شاعران حوزه کودک و نوجوان را به واکنش واداشته و اعتراض چند تن از آن ها را به دنبال داشته است.

لازم به ذکر است که فاضل نظری دکتری مدیریت از دانشگاه شهید بهشتی دارد و هم‌اکنون معاون هنری حوزه هنری است.

 

کد خبر: 736

آیین پایانی همایش شعر «یاران یکدل» (ویژه هفته وحدت)  از سوی برگزیده جشنواره انجمن‌های ادبی در شهر تربت‌جام برگزار شد.

 

این همایش از سوی انجمن ادبی «جام جهان‌بین» تربت‌جام و با حمایت بنیاد شعر و ادبیات داستانی با حضور جمعی از شاعران، شافعی، معاون فرماندار، حسینی، شهردار و فیاض رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه دیگر مسولان و مقامات شهر تربت جام در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر برگزار شد.

 

در این گردهمایی یک‌روزه که به مناسبت هفته وحدت و با محوریت وحدت ملی و مذهبی برگزار شد، شاعرانی همچون محمدکاظم کاظمی، غلامرضا طریقی، علیرضا بدیع، جویا معروفی، احسان تاجی، زهرا حسین‌زاده و جمعی از شاعران تربت‌جام از جمله ایرج سامانی، حسن عبدی، هادی گیصوری، فاطمه غلامی و ... حضور داشتند و به خوانش شعرهای خود پرداختند. جمعی از شاعران فارسی‌زبان از کشورهای همسایه نیز آثار خود را به دبیرخانه این همایش ارسال کرده بودند.

 

بهروز جلالی، معاون فرهنگی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در سخنانی در آیین اختتامیه همایش «یاران یکدل» ضمن تبریک هفته وحدت، سالروز ولادت پیامبر اکرم(ص) و نیز میلاد حضرت امام جعفر صادق(ع) تأکید کرد: برگزاری این همایش، ثمره اجرای موفق جشنواره انجمن‌های ادبی از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی در اردیبهشت امسال است که با حضور گسترده انجمن‌های ادبی سراسر کشور در تهران برگزار شد.

 

او همچنین در شرح معنا و مفهوم شعر گفت: شعر، شرح آرمان‌ها و آرزوهایی است که رستگاری انسان را جست‌وجو می‌کند. کیمیایی از عشق و معرفت است که غبار جهل را از جان و جهان برگرفته و چشمه‌سار زلالی است که انسان را از درک و دانایی سیراب می‌خواهد.

 

 

جلالی افزود: گنجینه بی‌بدیل شعر پارسی، گواه فروزانی بر این واقعیت است که در میان انبوه تیرگی‌های روزگار، شاعران، پیوسته، منادیان توحید و مؤذنان سعادت بوده‌اند و به شهد شعر، صلح‌آفرین و نجات‌بخش شده‌اند.

 

معاون فرهنگی بنیاد شعر و ادبیات داستانی همچنین شعر را مرهم مصایب و ملال جهان پرفتنه معاصر و جان مجروح انسان امروز دانست و ادامه داد: بهره بردن از مجال مغتنم شعر برای درمان آلام بشریت، بدون تردید جز به هم‌نفسی و هم‌داستانی مردمان ممکن نخواهد شد؛ زیرا شعر، کاشف اشتراکات جامعه و راوی افسون مهر و دوستی است.

 

او در تأکیدی دوباره با اشاره به زندگی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان و مذاهب در کشورمان، بیان کرد: سرزمین ایران اسلامی به این دلیل ارجمند و گرانقدر است که مردمانی معتقد به ادیان توحیدی و مذاهب دور و نزدیک، به یگانگی و مهر و احترام، دست در دست یکدیگر دارند و بی هیچ فخر و فاصله‌ای، همراه و همدل هستند. شعر امروز هم متعهد است که با زبانی فصیح به این ارجمندی دامن بزند و برگزاری همایش شعر «یاران یکدل» در شهر تربت‌جام که به راستی، یکی از کانون‌های وحدت مذاهب اسلامی است، تأییدی بر این تعهد است که امیدواریم دوچندان به دوستی و مهرورزی بینجامد.

 

معاون فرهنگی بنیاد شعر و ادبیات داستانی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز خرسندی از به ثمر نشستن موضوع توجه به انجمن‌های شعر و داستان در شهرهای مختلف کشور، بیان کرد: در واقع برگزاری این جشنواره توسط انجمن ادبی «جام جهان‌بین» تربت‌جام، نشان‌دهنده یافتن راه درست ارتباط با حلقه‌های پرشور شعر و داستان در اقصی نقاط کشور از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان است.

 

جلالی ادامه داد: امیدواریم با بهره‌گیری از تجربه همکاری بنیاد با انجمن شعر «جام جهان‌بین» تربت‌جام،  بتوانیم این جشنوار را در سال‌های آینده نیز در دیگر شهرهای کشورمان که دارای بافت جمعیتی تلفیقی از اهل تسنن و شیعیان هستند تکرار کنیم.

 

سخنان معاون فرهنگی بنیاد شعر و ادبیان داستانی ایرانیان در این همایش با قدردانی از مردم شریف و میهمان‌نواز تربت‌جام، شاعران پیشکسوت و جوان این شهرستان شرقی کشور، اداره ارشاد اسلامی شهر تربت‌جام و مسئولان این شهرستان و نیز فراموش‌ناشدنی خواندن زیارت گروهی مزار و بقعه شیخ احمد جامی، عارف نامی ایران کهن، پایان یافت.

 

 

شعرخوانی شاعران و همچنین تجلیل از یک عمر تلاش‌ محمدعمر عبدی‌بِزدی، شاعر پیشکسوت و اهل تسنن تربت‌جام، اجرای موسیقی مقامی خراسانی و اهدای جوایز به صاحبان آثار برتر ارسالی به این همایش، از دیگر برنامه‌های همایش شعر «یاران یکدل» بود.

 

هیأت داوران همایش «یاران یکدل» متشکل از جواد محقق، اسماعیل امینی، غلامرضا طریقی و علی‌محمد مؤدب، پس از بررسی و داوری شعرهای ارسال‌شده به دبیرخانه همایش، سه برگزیده این همایش را انتخاب و معرفی کردند.

 

بر این اساس، شعبانعلی یازرلو و قاسم بای هر دو از استان گلستان و محمدصادق آتشی از یزد، به عنوان نفرات برگزیده این همایش معرفی شدند. از برگزیدگان این همایش با اهدای لوح یادبود و جایزه نقدی تقدیر شد.

 

دلشاد عظیمی، رییس شورای اسلامی شهر تربت جام، بهرام پور، رییس اداره آموزش و پرورش، حسین جامی الاحمدی، نماینده امام جمعه اهل تسنن و تولیت مزار عارف احمد جامی و علیرضا  قیامتی، پژوهشگر ادبی، نیز از دیگر چهره های حاضر در این مراسم بودند.

لازم به ذکر است که این مراسم روز 14 آذر در تربت جام برگزار شده است.

 

کد خبر: 734

 

موسسه فرهنگی هنری «سیمرغ» با مدیریت کریم رستمی و علیرضا آذر افتتاح شد.

 

آیین افتتاحیه و بازگشایی موسسه «سیمرغ» عصر روز گذشته با حضور تنی چند از هنرمندان روزگار ما، احسان افشاری، صابر قدیمی، شهریار نراقی، وحید مهراد با همراهی دکتر یاسر میراحمدی سرمایه گذار مجموعه، کریم رستمی، علیرضا آذر و تعدادی از هنرجویان برگزار شد.

 

علیرضا آذر طی گفتگوی کوتاهی با تارنا در معرفی این مجموعه گفت: موسسه فرهنگی هنری «سیمرغ»، موسسه ای چند منظوره با هدف ارتقای فضای هنری و فرهنگی جامعه است که کریم رستمی زحمت تشکیل آن را کشیده و من به عنوان شریک منافع و ضررهای موسسه او را همراهی می‌کنم. شورای تصمیم گیری به زودی برای ثبت نام «سیمرغ»  اقدام می‌کند که این شورا متشکل از دکتر یاسر میراحمدی، زیبا بنماران، کریم رستمی و من است. اما همه متفق القول هستیم که عنوان سیمرغ مناسب ترین نام برای موسسه است.

 

آذر ادامه داد: کلاس هایی در زمینه شعر و ترانه، موسیقی، فن بیان، دکلماسیون، تربیت ذهن و... در این مجموعه برگزار می‌شود که با توجه به شرایط جغرافیایی و چشم انداز زیبای این مکان برای هنرجویان بسیار مناسب است.

 

وی افزود: تراس بزرگی که رو به غروب آفتاب و دریاچه چیتگر است، با توجه به تصاویر رمانتیک و همچنین مکان جغرافیایی موسسه که حدفاصل کرج و تهران است، مکان مناسبی برای هنرجویان کلاس های هنری است. چراکه هنرجو می‌تواند به راحتی از شرقی ترین نقطه تهران به محل موسسه مراجعه کند.

 

 

این شاعر در خصوص برنامه هایی که برای این موسسه در نظر دارند گفت: سایت موسسه در اولین فرصت طراحی، به روز رسانی و اساتید نیز به زودی معرفی می‌شوند. فعلا کلاس های موسیقی زیر نظر وحید مهراد و کلاس های دف زیر نظر استاد حسین صالحی اداره می‌شود. ضمن اینکه زیبا بنماران، مدرس کلاس های فن بیان، تدریس بخش دکلماسیون را نیز عهده دار هستند.

 

مولف مجموعه های «آریان» و «آتایا» در پاسخ به این پرسش که کلاس های شعر و ترانه چگونه برگزار و مدیریت می‌شوند گفت: تدریس کلاس های شعر و ترانه بر عهده من و احسان افشاری است. هنرجویانی که در دوره های گذشته شرکت کرده و به ترم پنج رسیدند، ترم های آینده و دوره های تکمیلی را در «سیمرغ» می‌گذرانند.

 

وی ادامه داد: کلاس های موسسات دیگر نیز همچنان پابرجاست. هنرجویان سایر موسسات نیز با آغاز ترم پنجم به سیمرغ منتقل خواهند شد. ضمن اینکه برای ترم اولی ها نیز آماده ثبت نام هستیم.

 

آذر افزود: کلاس های شعر و ترانه به صورت کاملا علمی برگزار می‌شود. ترم یک و دو به عروض و قافیه، به خصوص ترم دوم به صورت ویژه به قافیه می‌پردازیم. ترم سوم، صنایع ادبی، ترم چهارم و پنجم به صورت مفصل مباحثی پیرامون ادبیات، کشف، شهود و مشاهده داریم و در ترم های تکمیلی به صورت متمرکز روی زبان شناسی کار می‌کنیم. علاوه بر همه موارد ذکر شده، در صورتی که تقویم کاری ما اجازه دهد، برای سازمان ها و ارگان هایی که به دنبال مکانی برای برگزاری کلاس های فرهنگی هستند، اعلام آمادگی می‌کنیم.

 

 

مدیر موسسه سیمرغ خاطرنشان کرد: نکته و امتیازی که برای هنرجویان قائل شدیم این است که با همکاری نشر نیماژ، انتهای هر فصل ادبی کتاب نمونه اعضا را انتخاب و انتشار آن را بر عهده نشر نیماژ می‌گذاریم. در ضمن هنرجویانی که اشعارشان طبق استانداردهای معین شده قابلیت دکلمه شدن را داشته باشد، با گذراندن دوره های دکلماسیون در «سیمرغ» می‌توانند کارهای خود را در استودیو همین موسسه، آهنگسازی و آماده انتشار کنند.

 

علیرضا آذر در پایان اضافه کرد: علاوه بر برگزاری کلاس های فرهنگی برنامه های دیگری مثل برگزاری همایش ها نیز داریم. به عنوان مثال جشنواره «آی فیک» که مختص فیلم های شبکه نمایش خانگی است، پس از برگزاری چهار دوره به همت ارشاد، از امسال به بخش خصوصی واگذار شده و برگزاری آن بر عهده موسسه سیمرغ است که خبرهای تازه آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

آیین افتتاحیه و بازگشایی «سیمرغ» با اجرای موسیقی به وسیله وحید مهراد و گرفتن عکس های یادگاری به پایان رسید.

 

 کد خبر: 730

 

عکاس: احسان طوقانی

 

صفحه1 از27

آخرین اخبار

تمامی حقوق این وب سایت برای تارنا محفوظ می باشد

طراحی سایت توسط نونگار