انجمن های ادبی شناسنامه دار می‌شوند --------- فراخوان بزرگ جشنواره شعر شاهنامه منتشر شد---------- انتشار دکلمه ای از احسان افشاری ----------------- گزارش تصویری اختتامیه شعر انقلاب
پنج شنبه, 12 بهمن 1396 ساعت 11:39

در رونمایی از «6+20شاعر، 6+20 نقد» مطرح شد؛
اختصاصی تارنا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد خبر: 1067

آیین رونمایی از مجموعه «6+20 شاعر، 6+20 نقد» اثر محمد قشقایی که به همت انتشارات نظری منتشر شده است، عصر روز گذشته در فرهنگسرای هنگام برگزار شد.

 

کانون ادبی هنگام در یکی از سلسله جلسات ادبی خود به رونمایی از مجموعه «6+20 شاعر، 6+20 نقد» اثر محمد قشقایی پرداخت.

 

این مراسم با حضور شاعرانی چون محمد قشقایی، بانو غزل تاجبخش، استاد قنبرزاده، بهمن زدوار، شهره حقدوست، امید چاوشی، سمانه ارجمندی، سعیده اصلاحی، محسن محمدی و.... با همراهی اعضای کانون ادبی هنگام و اجرای حامد امامیه برگزار شد.

 

بهمن زدوار در خصوص «6+20 شاعر، 6+20 نقد» گفت: این کتاب گزیده ای از اشعار 26 شاعر است که تعدادی از آن ها نقد شده و انصافا هم بسیار دقیق نقد شده است. درواقع می‌توان گفت مولف از زاویه های جدیدی به این اشعار نگاه کرده و آن را نوشته است.

 

محمدتقی قشقایی در خصوص این اثر گفت: اواخر دهه 60 شیوه تاثیر گذاری در نوشتن را آموختم. اینکه در آینده چه چیزی از من باقی خواهد ماند. یکی از دغدغه های همیشگی من نقد بود اینکه آیا برای نسل امروز روش های آسان تری هم وجود دارد یا خیر. درواقع ما برای شناخت مکاتب ادبی و تطبیق آن با تاریخ ادبیات خود، راه های پر پیچ و خمی را درپیش داریم. اینکه نیازهای جامعه ادبی را برای انسان امروز به خوبی شناسایی کنیم.

 

 

 

قشقایی ادامه داد: این کتاب در چهار جلد منتشر می‌شود و این مجموعه دفتر سوم است. دفاتر پیشین کتاب هایی با عنوان« 4+20 شاعر، 4+20 نقد»، «5+20 شاعر، 5+20 نقد» بودند و دفتر آینده نیز «7+20 شاعر، 7+20 نقد» خواهد بود که در مجموع از اشعار 102 شاعر استفاده شده است.

 

وی در ادامه به شیوه گزینش این اشعار اشاره کرد و گفت: بخش زیادی از اشعاری که در این کتاب چاپ شده، در فضای مجازی و بخشی حتی به صورت مکتوب در مجله های ادبی و روزنامه ها منتشر شده است. علت جمع آوری این اشعار، وجود خلاهای نقد ادبی است. بسیاری از نکاتی که با خواندن یک شعر به ذهن می‌آید بی پاسخ می‌ماند.

 

قشقایی افزود: هر شعر یک اثر ادبی واحد است و من تلاش کردم با بررسی همه جوانب یک اثر هنری، آن را تحلیل کنم و یک اثر کاربردی بسازم و پاسخگوی ذائقه های گوناگون باشم.

 

 

این منتقد در ادامه به ملاک انتخاب این 102 شاعر نیز اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی از آن ها افراد حاضر در کلاس های حضوری و مجازی و تعدادی نیز شاعران شناخته شده عرصه ادبیات هستند که در مجموع هم با انتخاب من و هم به خواست خودشان در این کتاب حضور یافتند.

 

در ادامه این جلسه شاعران حاضر به شعرخوانی پرداختند و آیین رونمایی از مجموعه «6+20 شاعر، 6+20 نقد» با امضای مولف و عکس های یادگاری به پایان رسید. این کتاب را نشر نظری با تیراژ هزار نسخه و قیمت 12 هزار تومان منتشر کرده است.

 

لازم به ذکر است که سلسله جلسات کانون ادبی هنگام روزهای چهارشنبه از ساعت 18 در فرهنگسرای هنگام برگزار می‌شود و حضور برای علاقمندان آزاد و رایگان است.

 

علاقمندان می‌توانند در روز و ساعت یاد شده به آدرس تهران، میدان رسالت، بلوار دلاوران - خ آزادگان شمالی - جنب شهروند- فرهنگسرای هنگام مراجعه نمایند.

 

کد خبر: 805

 

عکاس: سمانه ارجمندی

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 بهمن 1396 ساعت 11:39

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

تمامی حقوق این وب سایت برای تارنا محفوظ می باشد