انجمن های ادبی شناسنامه دار می‌شوند --------- فراخوان بزرگ جشنواره شعر شاهنامه منتشر شد---------- انتشار دکلمه ای از احسان افشاری ----------------- گزارش تصویری اختتامیه شعر انقلاب
شنبه, 21 بهمن 1396 ساعت 10:46

در بزرگداشت احمد عزیزی مطرح شد؛
اختصاصی تارنا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد خبر: 1080

 

نشست بزرگداشت مرحوم احمد عزیزی عصر روز گذشته با حضور شاعران انقلابی، خانواده احمد عزیزی، شاعران، خبرنگاران و... در خانه شعر برگزار شد.

 

دبیری این نشست برعهده عبدالجبار کاکایی و اجرای آن را حمیدرضا شکارسری عهده دار بود.

 

دکتر اسماعیل امینی، دکتر علیرضا قزوه، دکتر رشید کاکاوند، دکتر مینا آقازاده، مرتضی امیری اسفندقه، محمود اکرامی فر، نادر ختایی، سجاد عزیزی آرام، بانو غزل تاجبخش و... در این نشست حضور داشته و به سخنرانی و شعرخوانی پرداختند.

 

کاکایی در کسوت دبیر این نشست درخصوص احمد عزیزی گفت: عزیزی چهره نامدار شعر انقلاب، آیینی و معاصر ایران بود. هر انقلاب سیاسی و اجتماعی در جهان، ادبیاتی را پدید می‌آورد و انقلاب اسلامی تعابیری متعهد در ادبیات را به وجود آورد. عزیزی یک سهراب سپهری بود که در تندرهای شعر اجتماعی قرار گرفت و همیشه خلاف جهت آب شنا کرد.

کاکایی ادامه داد که افق های نگاه احمد عزیزی برای آن دوران خیلی زود بود. در نهایت می‌توان گفت که اغلب مثنوی های او زبان شوریدگی است.

 

 

دکتر اسماعیل امینی در خصوص طنز موجود در اشعار عزیزی گفت: او مثل همه شاعران بزرگ شعر مشتری پسند کم دارد. او غیرمنتظره است و زبانش آسان، سهل، شفاف و مجموعه ای از آنچه که مرسوم بوده، است. طنز او و نظام اندیشه اش شناخته شده نیست و باید جستجو کنیم و ببینیم نثرهایی که با شتحیات رابطه دارند را چگونه می‌توان شناخت.

 

محمود اکرامی در ادامه به بررسی عرفان موجود در شعر عزیزی پرداخت و گفت: احمد عزیزی برای رسیدن به جامعه موعود، از جامعه موجود می‌گوید. او عارف اجتماعی است. چراکه نقد شیء را سروری می‌کند و از نقد مدرنیسم که دچار فقر است سخن می‌گوید.

اکرامی ادامه داد: او شاعر جامعه است و نقد اجتماعی از تخصص های اوست. جامعه آرمانی احمد عزیزی  با جامعه آرمانی فیلسوفان بزرگ متفاوت است. او حتی وقتی شعر دینی هم می‌سراید شعری است که در ستیز با شرایط موجود است.

 

دکتر رشید کاکاوند در ادامه ضمن خوانش چند بیت از مجموعه «باغ تناسخ» اثر احمد عزیزی، به ویژگی های شعر وی اشاره کرد و گفت: مولفه های جهان شعر او به سهراب سپهری بسیار نزدیک است و جهان را با فرم بهتری در نظم کلامی می‌گنجاند. تخیل در شعر عزیزی مشبه یک امر درونی است و برای توصیف این امر معنوی، دریافت ها و مصداق های متنوعی دارد.

 

کاکاوند افزود: ابهام قشنگ شاعرانه در شعر عزیزی وجود دارد. چارچوب ها و قالب های مشخص در شعر عزیزی نمی‌گنجد و کاملا مستقل است.

 

 

دکتر علیرضا قزوه مدیر حوزه هنری نیز در شرح شعر احمد عزیزی گفت: شعر انقلاب در دهه 60 داوران خوبی نداشت. در دهه 60 ما به سبک رسیدیم و پهلوانان عرصه ادبیات علی معلم و احمد عزیزی هستند. این دو اتفاق های دهه 60 در شعر انقلاب بودند. او به شدت تحت تاثیر سهراب سپهری است.

 

قزوه افزود: ما در دهه های 70، 80 و 90 از حیث زبانی شاعرانی با استحکام معلم و عزیزی نداشته ایم. آن ها شاعرانی هستند که هیچ گاه نمی‌توان جای آن ها را پر کرد.

 

در پایان مراسم ضمن تجلیل از فرزند احمد عزیزی و خانواده وی، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران نیز به شرح برنامه های خانه شعر و نشست های اجرا شده در این مکان پرداخت.

 

مراسم بزرگداشت مرحوم احمد عزیزی با گرفتن عکس های یادگاری و ضیافت شام به پایان رسید.

 

کد خبر: 817

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

تمامی حقوق این وب سایت برای تارنا محفوظ می باشد