انجمن های ادبی شناسنامه دار می‌شوند --------- فراخوان بزرگ جشنواره شعر شاهنامه منتشر شد---------- انتشار دکلمه ای از احسان افشاری ----------------- گزارش تصویری اختتامیه شعر انقلاب
شنبه, 10 شهریور 1397 ساعت 15:28

در رونمایی از مجموعه شعر چشم آور مطرح شد؛
اختصاصی تارنا

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
کد خبر: 1296

 

آیین معرفی و رونمایی از مجموعه شعر «رهابند» اثر حمید چشم آور عصر روز گذشته در هفتاد و سومین نشست شعرانه برگزار شد.

 

«رهابند» دومین مجموعه شعر حمید چشم آور پس از «با چند شاخه گل به سر خاک هیچکس»  است که چندی پیش به همت انتشارات نزدیکتر با تیراژ هزار جلد منتشر شده است.

 

در این مراسم شاعران و اساتیدی چون محمدعلی بهمنی، محمد سلمانی، هوشنگ چالنگی، هرمز علی پور، سید عباس سجادی، امید صباغ نو، محمدسعید میرزایی، احسان افشاری، محسن انشایی، شهریار نراقی، شهرام میرزایی، عمران میری، اصغر علی کرمی، سجاد عزیزی آرام، سینا بهمنش و... حضور داشتند و علیرضا آذر و صابر قدیمی نیز دبیری و اجرای این آیین را عهده دار بودند.

 

 

سید عباس سجادی در خصوص حمید چشم آور و رهابندش گفت: شناخت من از حمید چشم آور به سال های جلسات شعر کرج برمی گردد. کرج همیشه محلی است برای حضور شاعران جوان و با استعدادی چون حمید چشم آور و او امروز طلایه دار جریانات شعری کرج است.

 

هوشنگ چالنگی از شاعران پیشکسوت شعر امروز در خصوص وضعیت شعر کلاسیک گفت: از زمان بیدل تا امروز، ضعف هایی در ادبیات وجود داشت. شعر کلاسیک ما به همت جوانان شاعر دوباره احیا شده است.

 

وی افزود: شاعران جوان امروز به خوبی شعر را می شناسند و لازم است که بگویم حمید چشم آور یکی از آن هاست.

 

 

چالنگی در ادامه یادداشتی که برای رهابند نوشته بود را به صورت اجمالی قرائت کرد: خواندن چندباره رهابند لازم است و خواننده را با هر توشه شعری ارضا می کند. روایت هایی موسوم به رئالیسم بدون نیاز به رعایت ساختار و مضمون در شعر امروز به خوبی در ابیات رهابند احساس می شود.

 

این شاعر ادامه داد: این کتاب گیرایی بالا و نگاهی فیلسوفانه به زیست انسان معاصر دارد. ضمن اینکه تناقض رهایی انسان از دنیای سنتی به مدرنیته در عنوان کتاب به خوبی نمایان است.

 

 

احسان افشاری دیگر شاعر حاضر در این مراسم ضمن تبریک به چشم آور برای چاپ رهابند، وی را شاعری جسور، شجاع، جاه طلب و باهوش دانست و افزود: مولف مجموعه شعر رهابند، عنصر بسیار فعال و منشآ اثر حوزه شعر کرج است.

 

افشاری اضافه کرد: از آن جایی که معتقدم تولد هر کتاب شعر، تولدی دوباره برای شاعر آن است، میلاد حمید چشم آور را تبریک می گویم.

 

در خلال این مراسم شاعرانی که برای شعرخوانی پشت تریبون حاضر می شدند، هر کدام در مورد رهابند و مولفش صحبت می کردند. اینکه فخامت در حین احساس، طنز در برابر تلخی در بند بند رهابند وجود دارد، اینکه حمید چشم آور نان تلاش خود در ادبیات را می‌خورد، اینکه این شاعر چندین سال است که در ادبیات کار می کند و برای آن زحمت می کشد بخشی از این سخنان است.

 

 

 

مجید افشاری از شاعران و معلمان حوزه ادبیات نیز درخصوص مجموعه رهابند گفت: طرح جلد کتاب، گویای حرف دل مولف آن است. وی به دغدغه هایش در متن وفادار مانده و رفتار شعری را بسیار دقیق رعایت می کند. ضمن اینکه تناقضی که وجود دارد حاصل جهان درون و بیرون شاعر است و از نظر من بسیار درست است.

 

 

افشاری ادامه داد: هم نشینی و هم پوشانی از زیست شاعرانه چشم آور می آید. مواجهه یکسویه متن با مخاطب و اینکه حکم شاعر قطعیت دارد و این قطعیت در متن نیز وجود دارد و مولف توانسته به خوبی از آن مراقبت کند، یکی از آسیب هایی است که چشم آور از آن عبور کرده تا به رهابند رسیده است.

 

مجید افشاری در پایان گفت: یادداشتی اختصاصی از رهابند را به طور مفصل و جامع در اختیار مخاطبان تارنا قرار خواهم داد.

 

 

آیین رونمایی از رهابند با گرفتن عکس های یادگاری به پایان رسید ضمن اینکه منصور قاسمی با اجرای موسیقی زنده حضار را به چند نت ترانه و آواز میهمان کرد.

 

 

عکاس: یزدان عظیمی

کد خبر: 975

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

تمامی حقوق این وب سایت برای تارنا محفوظ می باشد