1403/3/14   رویداد ها   کدخبر: 2891   نظر: 0   بازدید: 1023   خبرنگار: فهیمه علمداری چاپ

نشست بازخوانی و تحلیل غزلیات امام خمینی(ره)

نشست بازخوانی و تحلیل غزلیات امام خمینی(ره)

نشست بازخوانی و تحلیل غزلیات حضرت امام خمینی(ره) روز یکشنبه 13 خرداد ساعت 16:30 در کافه کتاب توچال برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شعر ایران_تارنا: در این جلسه دکتر ناصر پروانی ضمن خیرمقدم به حاضرین، بیان داشتند می دانم که همه عزیزان کم و بیش با غزلیات حضرت امام آشنا هستید. من در نوشته هایم از حضرت امام تأثیر گرفتم آثار امام به نوعی شباهت زیادی با غزلیات حافظ دارد ما اهل ادبی به نوعی به آثار ایشان جفا کردیم واقعیت امر این است که درعلم نجوم گفته می شود در روز ماه وجود دارد یعنی در روز روشن که به آسمان نگاه کنی ماه وجود دارد ولی به خاطر نور بالای خورشید ماه را نمی بینیم.

ایشان در ادامه گفتند احساس من نسبت به غزلیات حضرت و دیوانشان این است که وجه ها و جنبه های دیگر ایشان جنبه های سیاسی، اعتقادی، مرجع بودنشان و همینطور بعد سیاسی و اعتقادی شان به قدری بالا و منور است  که ما به آثار ادبی ایشان نرسیدیم.

امروز سعی داریم از منظر ادیب بود حضرت امام صحبت کنیم باز هم می گویم به نظرم غزلیات حضرت امام شباهت زیادی به غزلیات حافظ دارد وسیع الطیف بودن آثار حضرت امام سبب می شود که مخاطبین زیادی پیدا کند. شعرهای حضرت امام نه به اندازۀ حافظ ولی وقتی خوانش کنید چیزهای زیادی می بینید، می خوانید و از آن لذت می برید 

وی افزود: وسیع الطیف بودن آثار حضرت امام سبب می‌شود که مخاطبین زیادی پیدا کند. حضرت امام در نامه هایش به همسرش بسیار از لفظ تصدقم، دلبندم و عزیزم استفاده کرده و دین ما نیز دین محبت، مهربانی، آرامش، دوستی و طلب خیر برای همه است.

وقتی ما در اشعار حضرت امام دقت می کنیم متوجه تواضع خاص ایشان می شویم. غزلیات امام را وقتی می خوانید صنایع ادبی به صورت بارز در آنها دیده می شود استعاره های زیبایی در شعرهایش دارد. 

علماء به قرآن اشراف دارند. اشراف به قرآن وجود نورقرآن، صنعتهایی مثل تلمیح، واژگان بسیار زیاد و بالاخره تسلط به زبان و ادبیات فارسی علماء را در معرض شعر و اینکه ورودیهای اطلاعات این بزرگواران آنقدر زیاد است که به شکل شعر در بسیاری از اینها متبلور شده است.

در اشعار حضرت امام مظاهر عرفان بسیار دیده می شود و واژه های امروزی به زیبایی تلفیق شده، هنر است اینکه شما بتوانی واژه های امروزی را در کنار واژه ها و افعال قدیمی محجوری که کاملاً کنار رفته بگذاری ولی برای شنونده دلزدگی به وجود نیاید .

در آثار حضرت امام جلوه های اسلامی،ایرانی و عرفانی بیش از مسائل آموزشی اخلاقی جلوه گر است یک فاتح بیشتر در مورد قله ی کوه صحبت می کند تعابیر حضرت امام هم در شعرهایش از قله های عرفانی است هر چند که ما در پایین کوه هم هستیم و برای عبور به آنها احتیاج داریم. 

در خلال صحبتهای دکتر پروانی شرکت کنندگان به خوانش غزلیات حضرت امام خمینی (ره) پرداختند.


اتمام خبر/

اخبار پیشنهادی

برچسب ها: خبرگزاری شعر تارنا سایت شعر شعرکلاسیک ناصرپروانی غزلیات امام خمینی دیوان امام خمینی رحلت امام خمینی

اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط

    نظرات


    لطفا نظرات خود را به زبان فارسی بنویسید و از نوشتن آن با الفبای لاتین خودداری کنید.